Skip to content

Zapobieganie cukrzycy typu 2 przez zmiany w stylu życia wśród osób z upośledzoną tolerancją glukozy

1 rok ago

198 words

Cukrzyca typu 2 jest coraz bardziej powszechna, głównie ze względu na wzrost częstości siedzącego trybu życia i otyłości. Nie wiadomo, czy można zapobiegać cukrzycy typu 2 poprzez interwencje mające wpływ na styl życia osób z wysokim ryzykiem zachorowania na tę chorobę.
Metody
Losowo wyznaczono 522 osób w średnim wieku z nadwagą (172 mężczyzn i 350 kobiet, średni wiek, 55 lat, średni wskaźnik masy ciała [waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach], 31) z upośledzoną tolerancją glukozy na albo grupa interwencyjna, albo grupa kontrolna. Każdy badany w grupie interwencyjnej otrzymał zindywidualizowane porady mające na celu zmniejszenie masy ciała, całkowite spożycie tłuszczu i spożycie tłuszczów nasyconych oraz zwiększenie spożycia błonnika i aktywności fizycznej. Doustny test tolerancji glukozy był przeprowadzany co roku; rozpoznanie cukrzycy zostało potwierdzone drugim testem. Średni czas obserwacji wynosił 3,2 roku.
Wyniki
Średnia (. SD) ilość utraconego ciężaru między linią podstawową a końcem pierwszego roku wynosiła 4,2 . 5,1 kg w grupie interwencyjnej i 0,8 . 3,7 kg w grupie kontrolnej; strata netto do końca roku 2 wyniosła 3,5 . 5,5 kg w grupie interwencyjnej i 0,8 . 4,4 kg w grupie kontrolnej (P <0,001 dla obu porównań między grupami). Skumulowana częstość występowania cukrzycy po czterech latach wynosiła 11 procent (przedział ufności 95 procent, 6 do 15 procent) w grupie interwencyjnej i 23 procent (przedział ufności 95 procent, 17 do 29 procent) w grupie kontrolnej. Podczas badania ryzyko cukrzycy zmniejszyło się o 58 procent (P <0,001) w grupie interwencyjnej. Zmniejszenie częstości występowania cukrzycy było bezpośrednio związane ze zmianami stylu życia.
Wnioski
Cukrzycy typu 2 można zapobiegać poprzez zmiany stylu życia osób o wysokim ryzyku.
Wprowadzenie
Częstość występowania cukrzycy typu 2 rośnie na całym świecie. Cukrzyca typu 2 wynika z interakcji między predyspozycjami genetycznymi a behawioralnymi i środowiskowymi czynnikami ryzyka.1 Mimo że genetyczne podstawy cukrzycy typu 2 nie zostały jeszcze zidentyfikowane, istnieją mocne dowody na to, że takie modyfikowalne czynniki ryzyka, jak otyłość i brak aktywności fizycznej, są głównymi niegenetyczne uwarunkowania choroby.2-9
Upośledzona tolerancja glukozy jest pośrednią kategorią pomiędzy prawidłową tolerancją glukozy a jawną cukrzycą, 10,11 i można ją zidentyfikować za pomocą doustnego testu tolerancji glukozy. Pacjenci z upośledzoną tolerancją glukozy mają zwiększone ryzyko cukrzycy typu 212 i dlatego stanowią ważną grupę docelową do interwencji mających na celu zapobieganie cukrzycy.2-5 Przeprowadzono fińskie badanie profilaktyki cukrzycy w celu określenia wykonalności i skutków programu zmian w stylu życia zaprojektowane w celu zapobiegania lub opóźniania wystąpienia cukrzycy typu 2 u osób z upośledzoną tolerancją glukozy.
Metody
Projekt badania
Projekt badania zapobiegania cukrzycy został szczegółowo opisany w innym miejscu.13 Badanie zostało zaprojektowane na podstawie założenia 35-procentowej łącznej częstości występowania cukrzycy i 35% zmniejszenia częstości występowania w grupie interwencyjnej, w porównaniu z grupą kontrolną, w ciągu okres sześciu lat
[więcej w: kapsuloreksja, piramidy nerkowe, zwiotczenie przepony ]
[więcej w: żołądek wielokomorowy, funkcja poznawcza, nerwobóle żołądka ]

0 thoughts on “Zapobieganie cukrzycy typu 2 przez zmiany w stylu życia wśród osób z upośledzoną tolerancją glukozy”