Skip to content

Zaburzenia rozkurczowe i nadciśnienie

1 rok ago

1057 words

Gandhi i wsp. (Wydanie 4 stycznia) może mieć rację, gdy stwierdzili, że dysfunkcja rozkurczowa jest główną przyczyną obrzęku płuc w nadciśnieniowej niewydolności serca, ale frakcja wyrzutowa lewej komory jest prawdopodobnie niewystarczająca jako jedyna miara globalnej funkcji skurczowej na podstawie które wyklucza możliwą rolę dysfunkcji skurczowej. Frakcję wyrzutową uznaje się za względnie nieoczywistą miarę funkcji skurczowej lewej komory. Ocena ruchomości lub prędkości w osi długiej przez obrazowanie dopplerowskie tkanki może być bardziej czułym wskaźnikiem funkcji komorowej.2 Włókna podłużne w mięśniu sercowym leżą w dolnej części mięśnia sercowego, a zatem są szczególnie podatne na niedokrwienie, które może być niewystarczające do wywołują ewidentną regionalną anomalię ruchu ściany lub oczywistą zmianę we frakcji wyrzutowej.
Ostatnio, w grupie pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca, stwierdzono, że zarówno skurczowe skurczowe jak i skurczowe prędkości były istotnie zmniejszone u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca, w porównaniu z tymi w dobranej wiekowo grupie normalnych osobników, chociaż lewa komora frakcja wyrzutowa mieściła się w prawidłowym zakresie.3 Okazało się, że pacjenci z rozkurczową niewydolnością serca byli grupą pośrednią pomiędzy osobnikami z prawidłową czynnością serca i tymi z wyraźnie obniżoną funkcją skurczową i niewydolnością serca. Zatem funkcja skurczowa może nie być prawdziwie normalna w tej grupie pacjentów; raczej mogą występować subtelniejsze zmiany funkcji skurczowej komorowej, które wpływają na rozkurcz i które nie mogą być wykryte przez pomiar frakcji wyrzutowej.
Gabriel WK Yip, MRCP
John E. Sanderson, MD, FRCP
Chiński uniwersytet Hong Kong, Hong Kong, Chiny
3 Referencje1. Gandhi SK, Powers JC, Nomeir AM, i in. Patogeneza ostrego obrzęku płuc związanego z nadciśnieniem tętniczym. N Engl J Med 2001; 344: 17-22
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Henein MY, Gibson DG. Funkcja długiej osi w chorobie. Heart 1999; 81: 229-231
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Yip GWK, Wang M, Ho PY, Sanderson JE. Lewa komora osi długiej w rozkurczowej niewydolności serca: czy funkcja lewej komory jest prawdziwie normalna. Eur J Echocardiogr 2000; 2: Suppl 2: S60-S60
Google Scholar
Gandhi i wsp. wykazali, że wystąpienie ostrego obrzęku płuc u pacjentów z znacznym nadciśnieniem było spowodowane izolowanym, przejściowym zaostrzeniem dysfunkcji rozkurczowej. W swojej dyskusji autorzy wykluczają występowanie dysfunkcji skurczowej lub niedomykalności mitralnej jako przyczyny obrzęku płuc, ale nie identyfikują wyraźnie mechanizmu leżącego u podstaw dysfunkcji rozkurczowej. Nadciśnienie powoduje zwiększenie obciążenia następczego w lewej komorze. Powszechnie wiadomo, że w przeciwieństwie do ograniczonego zwiększenia obciążenia następczego, znaczny wzrost obciążenia następczego spowalnia relaksację mięśnia sercowego do tego stopnia, że indukuje przesunięcie w górę końcowo-rozkurczowej relacji ciśnienie-objętość nawet w zdrowych sercach.2 wynikająca z tego dysfunkcja jest spowodowana brakiem wystarczającego czasu na całkowite rozluźnienie komory.3 Ten mechanizm może pomóc w wyjaśnieniu wyników Gandhiego i wsp. Opóźnienie rozluźnienia komory może zaostrzyć dysfunkcję rozkurczową i przeciążenie nadciśnienie Taki mechanizm jest jeszcze bardziej prawdopodobny w przypadku pacjentów, którzy mają zmiany w czynności rozkurczowej, gdy ich ciśnienie krwi jest prawidłowe, o czym świadczą sygnały pseudo-normalne, jeśli jeszcze nie są restrykcyjne, sygnały przepływu mitralnego po leczeniu. Sugerujemy, że istnieje alternatywne znaczenie tytułu redakcji, który towarzyszył raportowi Gandhiego i wsp. Diastolic Heart Failure – No Time to Relax 4.
Adelino F. Leite-Moreira, MD, Ph.D.
Jorge Correia-Pinto, MD
University of Porto, 4200-319 Porto, Portugalia
Thierry C. Gillebert, MD, Ph.D.
University of Antwerp, B2650 Edegem, Belgia
4 Referencje1. Leite-Moreira AF, Gillebert TC. Niezmienny przebieg spadku ciśnienia w lewej komorze i jego regulacja przez obciążenie i stan skurczowy. Circulation 1994; 90: 2481-2491
Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Leite-Moreira AF, Correia-Pinto J, Gillebert TC. Po obciążeniu wywołane zmiany w relaksacji mięśnia sercowego: mechanizm dysfunkcji rozkurczowej. Cardiovasc Res 1999; 43: 344-353
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Leite-Moreira AF, Correia-Pinto J. Obciążenie jako ostra determinanta końcowo-diastolicznego stosunku ciśnienie-objętość. Am J Physiol Heart Circ Physiol 2001; 280: H51-H59
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Vasan RS, Benjamin EJ. Rozkurczowa niewydolność serca – brak czasu na relaks. N Engl J Med 2001; 344: 56-59
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Gandhi i wsp. badali pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których wystąpił ostry obrzęk płuc, i zauważyli, że zachowała się funkcja skurczowa lewej komory, która nie zmieniła się znacząco po ustąpieniu objawów. Autorzy wywnioskowali, że dysfunkcja rozkurczowa była przyczyną obrzęku płuc. Jedyne inne możliwości, którymi się zajmują, to choroba płuc i przejściowa ciężka niedomykalność mitralna. Istotną przyczyną przemijającego obrzęku płuc u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym jest zwężenie tętnicy nerkowej, szczególnie u pacjentów z obustronną chorobą lub ciężkim zwężeniem w funkcjonującej samodzielnie nerce.1 Obrzęk płuc zwykle ustępuje po diurezie, jak miało to miejsce w przypadku pacjentów włączonych do badania Gandhi i in. U pacjentów z nawracającym obrzękiem płuc z chorobą nerkowo-tętniczą odnotowano ustąpienie po udanej przezskórnej rewaskularyzacji tętnicy nerkowej.2 Tę uleczalną przyczynę ostrego obrzęku płuc należy rozważyć u pacjentów z nadciśnieniem, z prawidłową lub prawie prawidłową czynnością skurczową lewej komory.
G. Muqtada Chaudhry, MD
Robert M. Schainfeld, MD
Centrum Medyczne św. Elżbiety, Boston, MA 02135
2 Referencje1. Missouris CG, Buckenham T, Vallance PJ, MacGregor GA. Zwężenie tętnicy nerkowej, występujące jako zastoinowa niewydolność serca. Lancet 1993; 341: 1521-1522
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Rajachandran M, Schainfeld R, Chaudhry GM, Pieczek A, Haley L., Rosenfield K. Epizodyczny obrzęk płuc w związku ze zwężeniem tętnicy nerkowej: skuteczne leczenie przez przezskórną rewaskularyzację tętnic nerkowych. J Am Coll Cardiol 1997; 29: 486A-486A
CrossrefGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: zgadzamy się z dr Yip i Sanderson, że pacjenci z prawidłową frakcją wyrzutową i dysfunkcją rozkurczową mogą mieć subtelne nieprawidłowości skurczu lewej komory. Frakcja wyrzutowa (objętość wyrzutowa podzielona przez objętość końcowo-rozkurczową) jest zintegrowaną miarą skurczowej czynności lewej komory. W
[podobne: złamanie wyrostka poprzecznego, pollakisuria, pekniecie zoladka ]
[przypisy: edugaleria, olx kuj pom, szwajcarski system opieki zdrowotnej ]

0 thoughts on “Zaburzenia rozkurczowe i nadciśnienie”

  1. Oprócz tego że masz problemy z tarczyca to prawdopodobnie cierpisz na tężyczkę utajona