Skip to content

Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym

1 rok ago

513 words

KILKA chorób u ludzi wynika ze zdolności małż, małż, ostryg i innych mięczaków do koncentracji patogenów obecnych w wodzie i przekazywania ich konsumentom. Wśród zatruć związanych z mięczakami i chorób zakaźnych tylko zatrucie paralitycznego skorupiaka występuje regularnie w Kanadzie. W listopadzie i grudniu 1987 r. Otrzymaliśmy zgłoszenia o chorobie żołądkowo-jelitowej i neurologicznej u osób, które jadły małże hodowlane. Choroba ta wyraźnie różniła się od zatrucia paraliżem skorupiaków lub innych chorób związanych wcześniej ze spożyciem mięczaków. Źródłem wybuchu były trzy ujścia rzek na Wyspie Księcia Edwarda we wschodniej Kanadzie. Zgłaszamy epidemiologiczne, kliniczne i laboratoryjne cechy ogniska, identyfikację toksycznego środka i wdrażanie środków kontrolnych.
Opis epidemii
Między 22 a 24 listopada 1987 r. Agencje rządowe w kanadyjskich prowincjach Nowy Brunszwik i Quebec otrzymały zgłoszenia trzech osób, które w ciągu 24 godzin od jedzenia małży z Wyspy Księcia Edwarda miały szybki początek zamieszania, dezorientacji i utraty pamięci. Pozostałości małży analizowano na obecność toksyny ze skorupiaków małży za pomocą testu biologicznego myszy. Myszy testowe przejawiają mimowolne drapanie ramion tylnymi łapami, co nie jest typową reakcją na zatrucie paralitycznymi skorupiakami. Po stwierdzeniu, że dodatkowe próbki omułków pozyskanych z Wyspy Księcia Edwarda wywołują taką samą reakcję u myszy, rozmieszczenie małży zostało zawieszone.
Zidentyfikowano więcej przypadków, a grudnia 1987 r. Kanada Zdrowia i Opieki Społecznej wydała ostrzeżenie, by doradzał społeczeństwu, aby uniknąć spożywania małży z Wyspy Księcia Edwarda.
Opis przypadku
68-letni mężczyzna z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i chorobą naczyń obwodowych został przyjęty do szpitala z nudnościami, wymiotami i dezorientacją cztery godziny po zjedzeniu 225 g odparowanych małży. Fizyczne badanie było normalne, ale badanie neurologiczne ujawniło zamieszanie i dezorientację, bez ogniskowych nieprawidłowości. Liczba białych krwinek wynosiła 20 000, a neutrofilia. Poziom elektrolitów, glukozy, kreatyniny i mocznika w surowicy mieścił się w normalnych granicach, podobnie jak wartości płynu mózgowo-rdzeniowego. Kultury krwi, moczu i płynu mózgowo-rdzeniowego były ujemne dla czynników mikrobiologicznych. Tomografia komputerowa głowy była normalna; niespecyficzne, rozproszone nieprawidłowości w falach powolnych zaobserwowano na elektroencefalogramie.
Tachykardia rozwijała się osiem godzin po przyjęciu (puls, 160), a następnie niedociśnienie (70/0 mm Hg). Pacjent został przewieziony na oddział intensywnej terapii w celu przeprowadzenia intubacji i monitorowania hemodynamicznego. Jego przebieg charakteryzował się nietrwałym ciśnieniem krwi i arytmią wymagającymi leków przeciwnadciśnieniowych, wazopresyjnych i antyarytmicznych. Podczas 13-dniowego pobytu na oddziale intensywnej terapii miał przerywany obrzęk płuc z normalną funkcją lewej komory. Częste odsysanie było konieczne, aby kontrolować obfite wydzieliny układu oddechowego. Stał się w śpiączce, bez reakcji na głęboki ból i miał niezwykłe ruchy gałek ocznych, z nieprzyjemnym spojrzeniem i grymasem. Miał jednostronne napady padaczkowe, ale elektroencefalografia nie wykazała żadnej aktywności padaczkowej
[podobne: pekniecie zoladka, olx kuj pom, kryształki kwasu moczowego w moczu ]

0 thoughts on “Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym”