Skip to content

Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym cd

10 miesięcy ago

487 words

Źródło małży zostało uznane za Wyspę Księcia Edwarda, jeżeli rachunki sprzedaży wskazywały, że dystrybutor otrzymał małże z wyspy Prince Edward Island, a czas od zbioru do odbioru przez restaurację lub sprzedawcę wynosił 14 dni lub mniej. Analiza statystyczna
Częstotliwość występowania określonych objawów została obliczona tylko dla pacjentów, u których wypełniono znormalizowany kwestionariusz. Analizując kwestionariusze z Quebecu, jeśli symptom nie został sprawdzony, zakładaliśmy, że nie wystąpił.
Obliczyliśmy dawkę kwasu domiowego spożytą przez osoby, dla których dostępne były próbki pozostałych mułów. Stężenie kwasu domikowego w tych próbkach pomnożono przez masę zjadanych małży, na podstawie odwołania pacjenta lub średniej porcji (375 g mięsa jadalnego).
Przeanalizowaliśmy korelację objawów zawartych w kwestionariuszu i hospitalizacji z następującymi zmiennymi: wiek, płeć, otoczenie, w którym omawiane były małże (dom vs. restauracja) oraz pora dnia i pory dnia. Przeanalizowaliśmy zależność między okresem inkubacji (zdefiniowanym jako przerwa między spożyciem omułka a pojawieniem się pierwszego objawu) oraz następujące dwa czynniki: hospitalizacja i utrata pamięci. Surowe ilorazy szans obliczono z analiz biwariantowych; dalsza analiza eksploracyjna została oparta na modelu regresji logistycznej.6
Wyniki
Opis przypadków
Rysunek 1. Rycina 1. Przypadki odurzenia związanego z małża, według daty pojawienia się objawów, w Kanadzie w listopadzie i grudniu 1987. Pokazano 105 przypadków, ponieważ data spożycia omułków nie była znana dla dwóch pacjentów .
Otrzymaliśmy ponad 250 zgłoszeń choroby w Kanadzie związanych ze spożywaniem małży. Z tych raportów 107 spełniało definicję przypadku. Początek choroby wahał się od 4 listopada do 5 grudnia 1987 r. (Ryc. 1).
W przybliżeniu była to jednakowa liczba mężczyzn i kobiet, odpowiednio 47 i 60 lat. Czterdzieści sześć procent pacjentów (49 z 106) było pomiędzy 40 a 59 rokiem życia, a 36 procent (38 z 106) miało 60 lat lub więcej; wiek pacjenta był nieznany. Wśród 107 pacjentów 71 (66 procent) było mieszkańcami prowincji Quebec, a 36 było mieszkańcami innych prowincji: 13 z Wyspy Księcia Edwarda, 15 z Ontario, 7 z Kolumbii Brytyjskiej i z Nowego Brunszwiku. Żadne przypadki zachorowań nie zostały potwierdzone poza Kanadą.
Tabela 1. Tabela 1. Objawy choroby wśród 99 pacjentów po spożyciu małży * Tabela 2. Tabela 2. Objawy i skutki odurzenia związanego z małża, w zależności od wieku i płci. Objawy 99 pacjentów, którzy odpowiedzieli na wystandaryzowany kwestionariusz, przedstawiono w Tabeli 1. Wszyscy oprócz siedmiu mieli wymioty, biegunkę lub skurcze brzucha. Objawy żołądkowo-jelitowe wahały się od łagodnego dyskomfortu w jamie brzusznej do wymiotów na tyle ciężkich, że wymagały ponownego nawodnienia dożylnego. Ból głowy, często opisywany jako obezwładniający, zgłaszało 43 procent pacjentów (40 z 93). Utratę pamięci, głównie krótkoterminową, zgłaszało 25% pacjentów (24 z 96). Niektórzy pacjenci nie rozpoznali otoczenia i krewnych i nie byli w stanie wykonywać normalnych codziennych czynności
[podobne: szron mocznicowy, kikut krukenberga, funkcja poznawcza ]

0 thoughts on “Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym cd”