Skip to content

Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym ad 6

1 rok ago

481 words

W małżach z pobliskich prowincji nie wykryto kwasu domoowego. Dyskusja
W niniejszym raporcie opisano wybuch zatrucia charakteryzujący się objawami neurologicznymi przewodu pokarmowego. Poważnie dotknięci pacjenci mieli objawy zaburzeń funkcji poznawczych, w tym utratę pamięci, dezorientację i dezorientację. Badania epidemiologiczne i środowiskowe wskazują, że choroba była następstwem spożycia omułków uprawianych w ujściach rzek na wschodnim wybrzeżu wyspy Księcia Edwarda. Stwierdzono, że małż zawiera kwas domonowy, aminokwas neuro-ekscytujący. Zespół kliniczny wywołany przez kwas domonowy jest odmienny od dwóch innych zatruć, które są związane ze spożyciem mięczaków i wpływają na system nerwowy – zatrucie skorupiakami morskimi i neurotoksyczne zatrucie mięczakami.8 Wyraźne zmiany neurologiczne obserwowane w epidemii, którą podajemy, miały charakter poznawczy i stały, i nie rozwiązał 24 miesięcy po incydencie.7
Wszystkie dowody potwierdzają hipotezę, że zatrucie spowodowane było spożyciem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym. Kwas domiowy był jedyną toksyną znalezioną w resztkach małży pozostawionych przez pacjentów i małżach pobranych z rzekomych ujściach rzek. Frakcję toksyczną wyodrębniono metodami fizykochemicznymi i scharakteryzowano ją jako kwas domonowy za pomocą technik spektroskopowych. Jedynie frakcja ekstraktów małża zawierających kwas domonowy spowodowała charakterystyczną cechę drapania tylnych kończyn u myszy.3 Tę samą reakcję uzyskano również poprzez wstrzyknięcie czystego kwasu domiowego.9 Chociaż kwas domonowy nie występował w surowicy, osoczu ani w mózgoworach płyn pacjentów, przerwa między połknięciem małży a nakłuciem żyły (co najmniej dwa dni) mogła być wystarczająco długa, aby usunąć całą toksynę z badanych płynów ustrojowych.
Innym czynnikiem na korzyść kwasu domikowego jako odpowiedzialnego czynnika jest obserwacja, że objawy pacjentów były zgodne z jego właściwościami farmakologicznymi. Kwas domiowy jest termostabilnym aminokwasem neuroeksprymującym, podobnie jak jego biochemiczne analogi, kwasem kainowym10,11 i kwasem glutaminowym.11, 12 Zarówno czysty kwas domonowy, jak i ekstrakty z małża wiążą się i stymulują receptory kwasu kainowego w hipokampie szczurów.13 Zmiany neuropatologiczne obserwowane wśród pacjentów, którzy zmarli w naszym badaniu były zgodne ze zmianami wywołanymi u szczurów przez pozajelitowe podanie kwasu kainowego14, 15 i kwasu domowego (Carpenter S, Montreal Neurological Institute and Hospital, Montreal: komunikacja osobista). Wstrzyknięcie kwasu kainowego u szczurów powoduje drgawki limbiczne, zaburzenia pamięci i chodu, 10 i zwyrodnienie hipokampa.13, 15, 16 W modelach zwierzęcych kwas domiowy jest dwa do trzech razy silniejszy niż kwas kainowy 11 i 30 do 100 razy silniejszy niż glutaminian. 10, 11
Źródłem kwasu domikowego wydaje się być Nitzschia pungens, pofarbowany okrzemek fitoplanktonowy.18 Ta okrzemka (lub alga) była obecna w rozległym rozkwicie w ujściu rzeki Cardigan w listopadzie i grudniu 1987 r .; jego liczebność szybko spadła19. Zanieczyszczone małży zebrane z tych wód miały nabrzmiałe gruczoły trawienne, z których można wyizolować N. pungens.18 N
[hasła pokrewne: szwajcarski system opieki zdrowotnej, edugaleria, złamanie wyrostka poprzecznego ]

0 thoughts on “Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym ad 6”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: protetyka bielsko biała[…]