Skip to content

The Story of Taxol: Nature and Politics w pogoni za lekiem przeciwnowotworowym

1 rok ago

539 words

Dla wszystkich, którzy od samego początku chcieli poznać wszystkie szczegóły dotyczące rozwoju paklitakselu (Taxolu), dopóki nie został wprowadzony na rynek jako nowy lek przeciwnowotworowy o właściwościach naturalnych, ta książka jest doskonałym źródłem informacji. Jest dokładnie zbadany i szczegółowy, a jako ktoś, kto był w National Cancer Institute (NCI) podczas części rozwoju Taxolu, stwierdziłem, że jest on dokładny. W książce Taxol i źródle Taxolu kora drzewa Taxus brevifolia jest traktowana jako wyjątkowa postać w powieści historycznej. Autorzy opowiadają o odkryciu tego narkotyku i zawiłościach jego wywoływania z jego naturalnego źródła wraz z polityką i skutkami zbioru drzewa z lasów północnego zachodu. Książka kończy się omówieniem wpływu zbiorów T. brevifolia na lokalną gospodarkę i negatywnymi skutkami udanego rozwoju przez Bristol-Myers Squibb semisyntetycznego procesu wytwarzania tego leku.
Tutaj jednak percepcja odbiega od rzeczywistości. Na przykład, chemioterapia nowotworowa i program rozwoju leków NCI są błędnie przedstawiane jako Goliaty w leczeniu raka w tym czasie, w porównaniu z chirurgią i radioterapią. Proces opracowywania leku jest przedstawiany jako niepoprawny z Taxolem, a Bristol-Myers Squibb jest przedstawiany jako baron zbrodniarz, który uciekł z kredytem za odkrycie i z prawami do leku opracowanego z pieniędzy publicznych. Co najgorsze, po dwóch dziesięcioleciach, w których poszukiwano metod udoskonalenia procesu zbiorów bez ciągłego niszczenia lasów, synteza Taxolu przez Bristol-Myers Squibb pozbawiła depresyjną gospodarkę na północnym zachodzie źródła dochodu.
Rzeczywista historia jest zupełnie inna. Przede wszystkim, mimo że Taxol jest bardzo skutecznym produktem naturalnym, nie jest wyjątkowy. Przed Taxolem pojawiły się inne leki, a niektóre z nich były równie skuteczne i równie fascynujące. Niektóre z nich, podobnie jak alkaloidy vinca i epipodofilotoksyny, zostały powiązane z prawdziwymi lekami na poważne nowotwory. Potem jest fascynująca opowieść, obejmująca trzy dekady, o rozwoju kamptotecyn, z których trzy są w użyciu klinicznym. Jest to o wiele bardziej intrygująca historia niż Taxol i pasuje do niej w zakresie integracji zagadnień dotyczących leśnictwa i rozwoju leków.
Program opracowywania leków NCI, w tym program produktów naturalnych, został ustanowiony i utrzymywany przez pionierów takich jak Ken Endicott, Murray Shear, Jonathan Hartwell, Gordon Zubrod i inni w celu znalezienia nowych i skutecznych metod leczenia raka w czasie kiedy badania nad lekami przeciwnowotworowymi były w dużej mierze wyśmiewane przez społeczność akademicką. Wszystkie z nich są wymienione w książce, ale poza kontekstem, w kontekście historii wszystko jest ważne.
Rozwój Taxolu w ogóle się nie zmienił. Działało zgodnie z planem, pomimo długich kursów i sytuacji niedoszłych. Na przykład, gdyby na początku lat siedemdziesiątych nie wprowadzono zmian w programie badań przesiewowych leków NCI, obejmujących heteroprzeszczepy ludzkich guzów u nagich myszy, lek mógł zostać porzucony z powodu braku aktywności w starych programach badań przesiewowych. Był to także mały cud, że stosowane w tamtym czasie techniki ekstrakcji surowej rzeczywiście mogły izolować aktywność od produktów naturalnych
[podobne: ropne zapalenie migdałków podniebiennych, brodawka nerkowa, związki purynowe ]
[patrz też: żołądek wielokomorowy, funkcja poznawcza, nerwobóle żołądka ]

0 thoughts on “The Story of Taxol: Nature and Politics w pogoni za lekiem przeciwnowotworowym”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: ortodonta, ortodoncja Kraków[…]