Skip to content

Telefony komórkowe i guzy mózgu

1 rok ago

1051 words

Artykuł Inskip et al. (Wydanie 11 stycznia) dostarcza uspokajających wniosków, że korzystanie z telefonów komórkowych nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów mózgu, ale badanie ma pewne ograniczenia, które wynikają z jego retrospektywnego projektowania. Ekspozycję oceniano na podstawie wywiadów, a błąd związany z pamięcią, jedną z głównych pułapek w badaniach kliniczno-kontrolnych, może stanowić problem, ponieważ pacjenci z guzami mózgu mogą mieć upośledzoną pamięć.
Ponieważ firmy telekomunikacyjne prowadzą bardzo dokładną rejestrację połączeń swoich klientów, możliwe byłoby obiektywne udokumentowanie korzystania z telefonu komórkowego, jeśli dane te byłyby dostępne. Chociaż mogą pojawić się problemy prawne, większość badanych prawdopodobnie zgodziłaby się na wyszukiwanie przez badaczy danych dotyczących całkowitego czasu trwania ich połączeń, bez dalszych szczegółów. Firmy telekomunikacyjne powinny z pewnością być zaślepione na stan zdrowia klientów, których dostarczają. Ze względu na obiektywność zapisów fakturowania, taki projekt mógłby dostarczyć bardziej wiarygodnych danych dotyczących związku między używaniem telefonu komórkowego a nowotworami mózgu.
Mustafa Erman, MD
Ismail Celik, MD
Ayse Kars, MD
Uniwersytet Hacettepe, 06100 Ankara, Turcja
Odniesienie1. Inskip PD, Tarone RE, Hatch EE i in. Telefon komórkowy i guzy mózgu. N Engl J Med 2001; 344: 79-86
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
W pracy Inskip i wsp. ma szereg poważnych niedociągnięć. Badaną hipotezą było to, że nie ma związku pomiędzy częstotliwością nowotworów mózgu (jak ustalono na podstawie przyjęć do szpitala) i kiedykolwiek korzystałem regularnie z telefonów komórkowych. Rozważ możliwość, że przed rozpoznaniem guza mózgu lekarz zalecił każdemu z tych pacjentów zakup telefonu komórkowego do użycia w nagłych wypadkach. Gdyby tak było, badanie znalazłoby zwiększone względne ryzyko u użytkowników telefonów komórkowych, ale przyczynowość zostałaby odwrócona. Zastanawiam się, czy autorzy rozważyli możliwość, że może to być mylące z powodu korzystania z telefonu komórkowego na podstawie porady lekarza. (Wśród kontroli u znacznej części pacjentów występowały choroby sercowo-naczyniowe – okoliczność, w której często zaleca się zakup telefonu komórkowego).
Jest niezastąpiony w badaniach kliniczno-kontrolnych, aby zapewnić, że badany stan poprzedza wynik choroby. Najważniejszym czynnikiem w analizie możliwego wkładu telefonii komórkowej w nowotwory mózgu jest opóźnienie. W przypadku niektórych guzów mózgu odstęp między zmianami złośliwymi a objawami klinicznymi lub diagnozą może przekraczać 10, a nawet 20 lat.1-4 Badanie nie miało wystarczającej mocy do wykrycia istotnie zwiększonego ryzyka, jeśli narażenie na telefon komórkowy jest uważane za przyczynienie się do transformacja złośliwa. Taki wkład ekspozycji na rozwój nowotworów nie został nawet poruszony, a tym bardziej sprawdzony przez autorów.
Michael Kundi, Dr.Phil., Dr.Med.Habil.
Uniwersytet Wiedeński, A-1095 Wiedeń, Austria
4 Referencje1. Simmons NE, Laws ER. Występowanie glejaka po napromieniowaniu sellar: opis przypadku i przegląd Neurosurgery 1998; 42: 172-178
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Daentzer D, Boker DK. Strahleninduziertes Meningeom 20 Jahre nach Operation und hochdosierter Radiatio eines Ependymoms. Zentralbl Neurochir 1999; 60: 27-32
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Loning L, Zimmermann M, Reiter A i in. Wtórne nowotwory po terapii berlińsko-franko-munsterowskiej w ostrej białaczce limfoblastycznej w dzieciństwie: znacznie mniejsze ryzyko bez radioterapii czaszki. Blood 2000; 95: 2770-2775
Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Strojan P, Popovic M, Jereb B. Wtórne oponiaki śródczaszkowe po napromienianiu czaszki z dużą dawką: opis pięciu przypadków i przegląd piśmiennictwa. Int J Radiat Oncol Biol Phys 2000; 48: 65-73
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Wyniki badania Inskip et al. uwzględniają możliwy wzrost częstości występowania glejaka o 60 procent w wyniku krótkotrwałego użycia telefonów komórkowych. Ten wzrost nie może wzrosnąć do poziomu istotności statystycznej, ale biorąc pod uwagę niską moc badania, która częściowo wynika z obciętej natury okresu badania, trudno jest zaakceptować zapewnienia autorów. Szerokie przedziały ufności podkreślają braki i niepewności, które podważają wnioski autorów.
Robert C. Kane, MS
PO Box 133, Blanchardville, WI 53516
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Nasze badanie zostało przeprowadzone w odpowiedzi na obawy, że nowotwory mózgu wykryte we wczesnych latach 90. mogły być spowodowane przez telefony komórkowe. Górne granice ufności w naszym badaniu wskazują, że jeśli był taki efekt, był mały. Stwierdziliśmy względne ryzyko glejaka na poziomie 0,9, z górną granicą ufności 95% 1,6, związaną z ponad 100 godzinami korzystania z telefonu komórkowego i względnym ryzykiem 0,5, z górną granicą 1,3, związaną z więcej niż 500 godzin użytkowania. Brak zależności dawka-odpowiedź dla jakiejkolwiek miary poziomu użycia przemawia przeciwko skojarzeniu.
Uznaliśmy, że nasze badanie zostało przeprowadzone zbyt wcześnie, aby wykryć efekt. O ile nie wiadomo, na jakim etapie kancerogenezy, o ile w ogóle, promieniowanie o częstotliwości radiowej może działać, nie jest jasne, czego należy oczekiwać w kategoriach okresu indukcji, ani że promieniowanie jonizujące powinno służyć jako model, co sugeruje Kundi.
Sugerowana przez Kundi sugestia, że wśród czynników kontrolnych z chorobą sercowo-naczyniową może być wysoki wskaźnik wykorzystania telefonów komórkowych, nie jest obsługiwana przez nasze dane. Szacunki dotyczące względnego ryzyka były niewrażliwe na włączenie lub wykluczenie jakiejkolwiek podgrupy kontroli. Czas trwania objawów przed przyjęciem do szpitala wynosił mniej niż rok dla ponad 90 procent kontroli, a wyłączenie korzystania z telefonu komórkowego w roku poprzedzającym przyjęcie nie zmieniło w sposób istotny naszych ustaleń.
Erman i in. sugerują, że korzystanie z telefonu komórkowego mogło być zaniżone wśród pacjentów z nowotworami z powodu upośledzenia umysłowego, i opowiadają się za wykorzystaniem zapisów fakturowania do oceny korzystania z telefonu komórkowego. Upośledzenie umysłowe, rzadko występujące w nerwie akustycznym i rzadziej występujące u młodszych pacjentów w podeszłym wieku z glejakiem lub oponiakiem 1, prawdopodobnie nie wpłynęło znacząco na reakcje najcięższych użytkowników telefonów komórkowych – czyli pacjentów młodych i w średnim wieku Zapisy dotyczące faktur uznano za nieodpowiednie w odniesieniu do oceny narażenia w badaniach kliniczno-kontrolnych.2.3 Usługodawcy telefonii komórkowej zazwyczaj prowadzą szczegółowe rejestry fakturowania przez maksymalnie jeden rok; zapisy te często zawierają tylko połączenia w
[więcej w: pollakisuria, zadzierzgnięcie napletka, złamanie wyrostka poprzecznego ]
[przypisy: pekniecie zoladka, zwiotczenie przepony, krwiak zaotrzewnowy ]

0 thoughts on “Telefony komórkowe i guzy mózgu”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: powiększanie ust warszawa[…]