Skip to content

Lung Cancer: Principles and Practice ad

1 rok ago

484 words

U tych pacjentów monoterapia (sama operacja) rzadko wystarcza i należy rozważyć multimodalne podejście do leczenia. Chociaż chemioterapia adiuwantowa nie zapewnia przewagi w zakresie przeżycia, nowoczesna chemioterapia skojarzona okazała się obiecująca jako terapia neoadjuwantowa przed operacją lub napromienianiem. Omówiono wskazania i ograniczenia adjuwantowej radioterapii po całkowitej resekcji niedrobnokomórkowego raka płuca i podkreślono obecne kontrowersje. Czytelnik znajdzie precyzyjne odpowiedzi na większość istotnych pytań klinicznych. Omawiane są również rzadkie zagadnienia, takie jak występowanie wielu pierwotnych nowotworów oraz trudności i okazjonalne niemożność odróżnienia ich od przerzutów. Rola chirurgii u pacjentów z pierwotnymi guzami stopnia T4 z infiltracją żyły głównej górnej jest krytycznie analizowana. Problem rzadko omawiany w podręcznikach klinicznych to opłacalność. W tym przypadku metody są krótko przeglądane, a nacisk kładzie się na opłacalność niektórych interwencji terapeutycznych, w przeciwieństwie do programów badań przesiewowych. Pomimo udowodnionej opłacalności chemioterapii paliatywnej w porównaniu z najlepszą opieką wspomagającą, globalne ograniczenia budżetowe mogą nie pozwolić na zaoferowanie tego leczenia wszystkim pacjentom. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie wydatków na opiekę zdrowotną i ograniczone zasoby, jeszcze szerszy przegląd tego tematu byłby mile widziany w przyszłej edycji.
Pierwsza część tego podręcznika poświęcona jest biologii i genetyki molekularnej raka płuc. Potencjalne cele dla przyszłych interwencji terapeutycznych, takich jak ras i erbB2, receptory naskórkowego czynnika wzrostu, telomerazy i angiogenezy, są odpowiednio przeglądane. Podkreślono trudności, wyzwania, ograniczenia i możliwości studiowania raka płuc w modelach eksperymentalnych. Informacje te, wraz z rozdziałami na temat zagadnień klinicznych, powodują, że rak płuc: zasady i praktyka są prawdziwie wszechstronnym i cennym podręcznikiem na temat powszechnej, często śmiertelnej choroby.
Recenzowałem tę książkę przez okres trzech miesięcy. Na każde pytanie kliniczne, które pojawiło się na cotygodniowych spotkaniach multidyscyplinarnych zespołów guza, mogłem z łatwością znaleźć odpowiednie referencje, recenzje i zalecenia dotyczące zarządzania. Jakość tej książki polega na tym, że ogromna ilość informacji podzielona jest na 66 zwięzłych, zorientowanych na praktykę rozdziałów, z których większość nie przekracza 20 stron. Dzięki temu można zajrzeć do książki nawet w ruchliwej klinice i opracować odpowiedzi na trudniejsze pytania pod koniec dnia, w czasie krótszym niż godzina. Podobnie jak w przypadku każdej książki wielorakiej, istnieje pewna nieunikniona redundancja, ale w kontekście multimodalnego leczenia raka płuc jest ona nawet mile widziana. Wskazano ograniczenia standardowej terapii oraz znaczenie kontynuacji badań podstawowych i klinicznych. Ten wszechstronny i przydatny podręcznik powinien być dostępny dla każdego lekarza zajmującego się pacjentami z rakiem płuc.
Roger Stupp, MD
Szpital Uniwersytecki, CH-1011 Lozanna, Szwajcaria

[patrz też: złamanie wyrostka poprzecznego, zadzierzgnięcie napletka, choroba verneuila ]
[więcej w: szron mocznicowy, olx chojnów, włóknik po wycięciu migdałków ]

0 thoughts on “Lung Cancer: Principles and Practice ad”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: ginekologia estetyczna warszawa[…]