Skip to content

Etyka, kultura i psychiatria: międzynarodowe perspektywy

1 rok ago

519 words

Deklaracja Madrytu została zatwierdzona przez Zgromadzenie Ogólne Światowego Stowarzyszenia Psychiatrycznego w 1996 r. Jako zestaw zasad i wytycznych dotyczących kwestii etycznych dotyczących psychiatrii. W dziedzinie etyki, kultury i psychiatrii, wybitny międzynarodowy panel autorów publikacji stanowi kompendium dyskusji na temat stosowalności standardów i wytycznych deklaracji w różnych kontekstach społecznych. Chociaż książka ta omawia pułapki etyczne specyficzne dla dziedziny psychiatrii, ma ona szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach klinicznych. Rozdziały nie tylko dokonują przeglądu zasad etycznych dotyczących praktyki klinicznej w odniesieniu do indywidualnego pacjenta i jego powiązanej społeczności, ale także badają moralne imperatywy, aby atakować społeczne korzenie choroby psychicznej i bronić sprawiedliwego podziału zasobów. Książka obficie pokazuje, że niektóre nadrzędne standardy etyczne powszechnie stosują się do praktyki psychiatrii, podczas gdy inne normy etyczne dotyczące relacji pacjent-lekarz są specyficzne dla sytuacji kulturowej i historycznej. Rzeczywiście, rodowód i rozwój standardów etycznych nakreślonych w książce sugerują wpływ lokalnych wartości społecznych, a także postęp biotechnologiczny. Doskonałym przykładem jest ewolucja pojęcia i praktyki świadomej zgody, wyszczególnionej w fascynującym rozdziale Jochena Vollmanna.
Dostarczając liczne przykłady kontekstów kulturowych, które poważnie kwestionują zastosowanie uniwersalnego kodeksu etyki, książka kwestionuje standard jeden rozmiar dla wszystkich , który zakłada Deklaracja z Madrytu. W szczególności autorzy badają zmienność odpowiednich standardów autonomii pacjenta, świadomej zgody i poufności, biorąc pod uwagę różne konteksty historyczne i kulturowe. W rzeczywistości ta książka zawiera wiele interesujących rozdziałów poświęconych specyficznym kulturowo wyzwaniom etycznym: podwójnemu agentowi nieodłącznie związanemu z zarządzaniem opieką w Stanach Zjednoczonych, japońskiemu oczekiwaniu, że w wielu przypadkach pacjent nie powinien być obciążony informacjami diagnostycznymi i wyborami terapii. oraz niemal nieelastyczne naleganie na autonomię pacjentów w Danii, co niekiedy podważa optymalny dostęp do leczenia osób chorych psychicznie.
Autorzy opisują spektrum kulturowych postaw wobec osobistej agencji w podejmowaniu decyzji dotyczących opieki zdrowotnej, począwszy od skrajnego wsparcia autonomii pacjenta (np. W Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich), aż po podejście bardziej skoncentrowane na rodzinie (np. W subsaharyjskim Kraje afrykańskie, w których zwyczajowo kobieta może potrzebować zgody męża na przestrzeganie porady lekarskiej). Rzeczywiście, dla amerykańskiego czytelnika stanie się jasne, że nasz własny nacisk na autonomię jest charakterystyczny dla kultur europejskich i amerykańskich. W wielu innych regionach rodzina – nie pacjent – ma znaczny autorytet w podejmowaniu decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.
Niestety, autorzy pomijają okazję do pełnego zbadania złożonych dylematów związanych z konfliktami interesów pacjenta i jego społeczności lub rodziny. Na przykład sugeruje się, aby pacjent miał możliwość wyboru podejścia skoncentrowanego na pacjencie i skoncentrowanego na rodzinie, aby podejmować decyzje, ale jest całkiem możliwe, że pacjenci nie czuliby się dostatecznie umocowani, by bronić się w kulturach zniechęcających do podejmowania decyzji. niezależne zachowanie
[podobne: kryształki kwasu moczowego w moczu, zwiotczenie przepony, piramidy nerkowe ]
[patrz też: kryształy kwasu moczowego w moczu, tarcza międzykręgowa, kryształki kwasu moczowego w moczu ]

0 thoughts on “Etyka, kultura i psychiatria: międzynarodowe perspektywy”