Skip to content

Dziecko poniżej 1000 g

1 rok ago

564 words

W ciągu ostatnich 10 lat intensywna opieka neonatalna została rozszerzona na stopniowo mniejsze i mniej dojrzałe niemowlęta, w szczególności te o masie ciała poniżej 1000 g i urodzone po 28 tygodniu ciąży. Dopiero niedawno zwrócono uwagę na specyficzne wymagania fizjologiczne i metaboliczne tych drobnych pacjentów. Z wyjątkiem niedawnego artykułu w Klinikach Perinatologii (Hack M, Fanaroff AA, Jak mały jest za mały. Rozważania w ocenie wyniku małego dziecka, Clin Perinatol 1988; 15: 773-88), ta książka jest pierwszą publikacja, która łączy informacje niezbędne dla opieki nad niemowlętami ważącymi mniej niż kg. Jak trafnie opisali to redaktorzy, Dziecko poniżej 1000 g zapewnia naukowe, praktyczne podejście do opieki nad dziećmi w ostrym końcu opieki noworodkowej, szczególnie dotyczy to problemów osób poniżej 1000 g, a nie wszystkich przedwcześnie urodzonych niemowląt, a ich kierownictwo opisało: opiekę pielęgniarską i medyczną, zaangażowanie innych członków rodziny i ostateczny wynik. Autorzy, z których większość to Brytyjczycy, przyjmują podstawową wiedzę na temat fizjologii noworodków i opieki ze strony czytelników, ale rozdziały są także instruktażowe dla tych, którzy są mniej niż ekspertami; są krótkie, istotne klinicznie, praktyczne i łatwe do odczytania, i zawierają dobre opisowe tabele i liczby odnoszące się do dyskusji i aktualne listy referencji.
Rozdziały zawierają przegląd przyczyn i częstości urodzeń o masie ciała poniżej 1000 g, opieki położniczej i położniczej, funkcjonowania różnych układów narządów oraz specyficznych problemów medycznych tej grupy. Należą do nich przewlekła choroba płuc, przetrwały przewód tętniczy, niedojrzała skóra, problemy z karmieniem i zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Rozdziały obejmują również problemy techniczne związane z monitorowaniem małego dziecka, procedurami pielęgniarskimi, społecznymi i emocjonalnymi potrzebami rodziców, wynikami i kosztami opieki.
Rozdziały różnią się jakością, szczegółowością i długością. Niektóre przedstawiają lokalne doświadczenia, podczas gdy inne zapewniają kompleksowy przegląd podstaw fizjologicznych i leczenia stanu lub zaburzenia. Zauważyłem, że rozdział o opiece nad niedojrzałą skórą, tak istotną dla przeżycia wcześniaka lub bardzo małego dziecka, był wyjątkowo dobry. Rozdziały dotyczące zespołu zaburzeń oddechowych, resuscytacji i wentylacji wspomaganej są bardzo pouczające i wyczerpujące. Autorzy umieszczają niższe limity wagowe dla resuscytacji małego dziecka w wieku poniżej 400 do 500 g (mniej niż 22 do 24 tygodni ciąży), nieco poniżej limitów sugerowanych w tym kraju. Większość rozdziałów szczerze omawia wiele niewiadomych dotyczących opieki nad bardzo małymi dziećmi, na przykład kiedy należy leczyć żółtaczkę wcześniaków lub przetaczać krew i jak zapobiegać krzywicy. Dwa znaczące problemy napotykane u niemowląt ważących mniej niż 1000 g w Stanach Zjednoczonych – zakażenia szpitalne i martwicze zapalenie jelita grubego – są bardzo mało uwagi, być może dlatego, że te warunki są rzadziej problemem w Wielkiej Brytanii. Rozdział o infekcji zajmuje się tylko diagnozą; żadna sekcja nie jest poświęcona martwiczemu zapaleniu jelit, chociaż to zaburzenie jest wspomniane w różnych rozdziałach.
Ta książka zawiera najbardziej wszechstronny dostępny przegląd podstawy opieki nad dzieckiem ważącym mniej niż 1000 g Będzie to interesujące dla neonatologów, pielęgniarek i wszystkich innych osób uczestniczących w opiece nad tymi noworodkami.
Maureen Hack, MD
Cleveland, OH 44106

[przypisy: masa krytyczna fizyka, funkcja poznawcza, pekniecie zoladka ]

0 thoughts on “Dziecko poniżej 1000 g”