Skip to content

Czasowe aspekty małopłytkowości indukowanej przez heparynę

1 rok ago

524 words

Trombocytopenia indukowana przez heparynę jest względnie powszechną reakcją lekową, w której pośredniczy przeciwciało. Przeanalizowaliśmy czasową zależność między wcześniejszą lub obecną terapią heparyną a początkiem trombocytopenii wywołanej heparyną.
Metody
Przeanalizowano czas od rozpoczęcia leczenia heparyną do początku małopłytkowości u 243 pacjentów z serologicznie potwierdzoną trombocytopenią wywołaną przez heparynę. Zbadaliśmy również utrzymywanie się krążących przeciwciał zależnych od heparyny, wykonując test uwalniania serotoniny w płytkach krwi i test na przeciwciała przeciw czynnikowi płytek krwi. Wynik u siedmiu pacjentów, u których wcześniej wystąpiła epizod małopłytkowości indukowanej przez heparynę i zostali oni później ponownie leczeni z heparyną również zbadano.
Wyniki
Spadek liczby płytek krwi rozpoczynający się cztery lub więcej dni po rozpoczęciu leczenia heparyną wystąpił u 170 z 243 pacjentów (70 procent); u tych pacjentów historia wcześniejszego leczenia heparyną nie wpłynęła na czas wystąpienia małopłytkowości. U pozostałych 73 pacjentów (30 procent) początek trombocytopenii był szybki (mediana czasu wystąpienia, 10,5 godziny po rozpoczęciu podawania heparyny); wszyscy ci pacjenci byli leczeni heparyną w ciągu ostatnich 100 dni. Podczas odzyskiwania z małopłytkowości, przeciwciała zależne od heparyny w surowicy spadły do niewykrywalnego poziomu po medianie od 50 do 85 dni, w zależności od wykonanego testu. U siedmiu pacjentów, którym ponownie podano heparynę po zniknięciu przeciwciał zależnych od heparyny, nie wystąpił nowy epizod trombocytopenii wywołanej heparyną.
Wnioski
Małopłytkowość indukowana heparyną może szybko rozpocząć się u pacjentów, którzy otrzymywali heparynę w ciągu ostatnich 100 dni. Przeciwciała zależne od heparyny nie pojawiają się niezmiennie po kolejnym zastosowaniu heparyny.
Wprowadzenie
Trombocytopenia wywołana heparyną jest zespołem trombocytopenii za pośrednictwem przeciwciał, która paradoksalnie jest często związana z zakrzepicą.1-5 Większość pacjentów z tym zaburzeniem wytwarza przeciwciała IgG6,7 przeciwko kompleksom czynnika płytkowego 4 i heparyny.8-11 Czynnik płytkowy 4, a mały peptyd przechowywany w granulkach alfa płytek, wiąże się z heparyną i jest uwalniany do krwi podczas leczenia heparyną.12 In vitro, kompleksy 4-heparynowe czynnika 4-heptanowego IgG mogą aktywować płytki krwi, 13,14, co zwiększa prawdopodobieństwo, że Aktywacja płytek in vivo przyczynia się do powikłań zakrzepowych w trombocytopenii wywołanej heparyną.15,16
Zazwyczaj małopłytkowość indukowana heparyną rozpoczyna się od pojawienia się trombocytopenii około tygodnia po rozpoczęciu leczenia heparyną.4,5 Czasami szybszy spadek liczby płytek krwi występuje, jeśli pacjent był wcześniej leczony heparyną.2,5, 17-19 Przedstawiamy tutaj raport dotyczący czasu wystąpienia małopłytkowości w związku z leczeniem heparyną, w tym wcześniejszym leczeniem heparyną, u 243 pacjentów z serologicznie potwierdzoną trombocytopenią wywołaną przez heparynę.
Metody
Pacjenci, ekstrakcja danych i definicje
Dokonaliśmy przeglądu dokumentacji medycznej i laboratoryjnej wszystkich pacjentów w Hamilton, Ontario, Kanada, u których rozpoznanie trombocytopenii wywołanej przez heparynę potwierdzono serologicznie podczas 15-letniego okresu kończącego się 30 czerwca 1998 r.
[hasła pokrewne: ropień opadowy, anatomia krtani, dobowa ilość moczu ]
[więcej w: masa krytyczna fizyka, związki purynowe, złamanie wyrostka poprzecznego ]

0 thoughts on “Czasowe aspekty małopłytkowości indukowanej przez heparynę”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: chirurgia stomatologiczna poznań[…]