Skip to content

Czasowe aspekty małopłytkowości indukowanej przez heparynę ad 6

1 rok ago

511 words

Ta różnica jest zgodna ze stosunkowo wysoką czułością testu antygenowego w porównaniu z testem aktywacji 10,22 (chociaż test aktywacyjny ma lepsze charakterystyki operacyjne dla diagnozy26). W przeciwieństwie do przeciwciał zależnych od heparyny, przeciwciała indukowane przez ekspozycję na chininę, chinidynę lub sulfonamidy mogą utrzymywać się przez lata po epizodzie małopłytkowości zależnej od leku.27,28 W tych przypadkach początek małopłytkowości po ponownym wystawieniu na działanie jednego z tych leków jest nagły, nawet wiele lat po jego poprzednim użyciu29
Nasze badanie sugeruje, że pacjenci, u których trombocytopenia rozwija się w ciągu kilku godzin po ekspozycji na heparynę, mają już krążące przeciwciała zależne od heparyny, które pojawiły się podczas niedawnego leczenia heparyną. Kilka naszych obserwacji wspiera tę interpretację. Po pierwsze, wystąpiła trombocytopenia o szybkim początku u pacjentów, którzy otrzymali heparynę w ciągu 100 dni przed obecnym leczeniem, w odstępach zgodnych z utrzymywaniem się przeciwciał zależnych od heparyny. Po drugie, każdy z ośmiu pacjentów, od których pobrano próbki krwi przed rozpoczęciem leczenia heparyną, które spowodowało trombocytopenię o szybkim początku, miał pozytywne testy na przeciwciała zależne od heparyny. Po trzecie, wśród pacjentów z trombocytopenią wywołaną heparyną o szybkim początku, przerwa między rozpoczęciem podawania heparyny a spadkiem liczby płytek krwi była bardzo krótka (mediana, 10,5 godziny). Ten spadek wydaje się zbyt szybki, aby być wtórną (anamnestyczną) odpowiedzią immunologiczną, która na ogół nie rozpoczynałaby się przed upływem co najmniej trzech dni po ponownym wystawieniu na działanie antygenu.32
Siedmiu pacjentów z potwierdzoną serologicznie trombocytopenią wywołaną przez heparynę ponownie otrzymało heparynę po zniknięciu przeciwciał indukowanych heparyną. Małopłytkowość indukowana heparyną nie powtórzyła się u żadnego z tych siedmiu pacjentów, a przeciwciała zależne od heparyny znaleziono tylko jeden, sześć dni po krótkim, śródoperacyjnym zastosowaniu heparyny. Odkrycia te są zgodne z opisem Pötzscha i wsp. 33 z 10 pacjentów z wcześniejszym epizodem serologicznej potwierdzonej trombocytopenii wywołanej heparyną, którzy ponownie otrzymywali heparynę w przygotowaniu do operacji serca w czasie, gdy przeciwciała heparynozależne nie były już wykrywalne. U żadnego z tych 10 pacjentów nie pojawiły się ponownie przeciwciała zależne od heparyny (zgodnie z wynikami testu antygenowego). Obserwacje te sugerują, że przy braku przeciwciał zależnych od heparyny ryzyko nawrotu trombocytopenii wywołanej heparyną po kolejnej krótkotrwałej ekspozycji na heparynę jest niskie.
Uważamy, że stosowanie heparyny u pacjentów z trombocytopenią wywołaną przez heparynę powinno być ograniczone do pacjentów z nieodpowiednim wskazaniem do jej stosowania, takich jak zabiegi kardiochirurgiczne lub naczyniowe, i że należy rozważyć je tylko wtedy, gdy przeciwciała zależne od heparyny nie są w stanie być wykrywane za pomocą czułego testu. Ponieważ ryzyko nawrotu trombocytopenii wywołanej przez heparynę u takich pacjentów nie jest znane, rozsądne byłoby ograniczenie stosowania heparyny do samej procedury chirurgicznej i zastosowanie alternatywnego antykoagulantu do pooperacyjnej profilaktyki przeciwzakrzepowej lub leczenia.
[patrz też: piramidy nerkowe, nerwobóle żołądka, pollakisuria ]
[podobne: żołądek wielokomorowy, funkcja poznawcza, nerwobóle żołądka ]

0 thoughts on “Czasowe aspekty małopłytkowości indukowanej przez heparynę ad 6”