Skip to content

Zawartość DNA jako marker prognostyczny u pacjentów z doustną leukoplakią

1 rok ago

290 words

Doustna leukoplakia może przekształcić się w raka płaskonabłonkowego, który ma złe rokowanie. Czynniki ryzyka dla raka jamy ustnej zostały zidentyfikowane, ale nie ma wiarygodnych prognostyków wyników u poszczególnych pacjentów z leukoplakią w jamie ustnej.
Metody
Zidentyfikowaliśmy 150 pacjentów z leukoplakią w jamie ustnej, którzy zostali sklasyfikowani jako dysplazja nabłonka i zmierzyli zawartość DNA jądrowego (ploidalnego) zmian w celu ustalenia, czy ploidalność DNA może być wykorzystana do przewidywania wyniku klinicznego. Wycinki biopsyjne uzyskane podczas corocznych wizyt kontrolnych zostały sklasyfikowane histologicznie i sklasyfikowane pod kątem zawartości DNA w sposób zaślepiony. Oceniono przeżycie wolne od choroby w odniesieniu do ploidii DNA i oceny histologicznej. Średni czas obserwacji wynosił 103 miesiące (zakres od 4 do 165).
Wyniki
Spośród 150 pacjentów ze stwierdzoną dysplazją nabłonkową rak rozwinął się w 36 (24%). Spośród 150 pacjentów, 105 (70 procent) miało diploidalne (normalne) zmiany, 20 (13 procent) miało tetraploidalne (pośrednie) uszkodzenia, a 25 (17 procent) miało aneuploidalne (nieprawidłowe) uszkodzenia w czasie początkowej diagnozy. Rak rozwinął się u 3 ze 105 pacjentów z diploidalnymi zmianami (3 procent), w porównaniu z 21 z 25 pacjentów ze zmianami aneuploidalnymi (84 procent), dając ujemną wartość prognostyczną 97 procent w odniesieniu do diploidalnych zmian chorobowych i dodatniego wartość prognostyczna 84 procent w odniesieniu do zmian aneuploidalnych. Rak rozwinął się u 12 z 20 pacjentów ze zmianami tetraploidalnymi (60 procent). Średni czas od wstępnej oceny zawartości DNA do rozwoju raka wynosił 35 miesięcy (zakres od 4 do 57) w grupie ze zmianami aneuploidalnymi i 49 miesięcy (zakres od 8 do 78) w grupie ze zmianami tetraploidalnymi ( P = 0,02). Łączny wskaźnik przeżycia wolnego od choroby wynosił 97 procent wśród grupy z diploidalnymi zmianami, 40 procent wśród grupy z tetraploidalnymi zmianami i 16 procent wśród grupy z aneuploidalnymi zmianami (P <0,001).
Wnioski
Zawartość DNA w komórkach leukoplakii jamy ustnej można wykorzystać do przewidywania ryzyka wystąpienia raka jamy ustnej.
Wprowadzenie
Białe łaty (leukoplakia) jamy ustnej mają dobrze udokumentowany potencjał rozwoju w postaci raka płaskonabłonkowego, 1-3, a gdy to nastąpi, szanse na przeżycie dłuższe niż pięć lat są niskie.4,5 Dokładne rokowanie jest ważne w pacjenci z leukoplakią w jamie ustnej, ponieważ przy unikaniu stosowania tytoniu i alkoholu oraz odpowiednim leczeniu można złagodzić złośliwe choroby .6,7
Od 5 do 15 procent białych łatów jest klasyfikowanych histologicznie jako dysplazja.8,9 Z nich 15-20% rozwija się w raka10. Ponieważ ocena histologiczna tych zmian dysplastycznych ma ograniczoną wartość prognostyczną, 11 interwencji terapeutycznych rozważa się tylko w przypadki, w których istnieje histologiczny dowód na przejście do raka in situ lub raka. Markery molekularne zostały zbadane, ale nie mają one wartości prognostycznej w przedrakowych zmianach w jamie ustnej.12-17
Przekonywujące dowody wskazują na nieprawidłowości w liczbie chromosomów (aneuploidii) jako przyczynę, a nie na skutek złośliwej transformacji.18 Ponadto, mutacje w genach kontrolujących segregację chromosomów podczas mitozy i nieprawidłowości centrosomu są krytyczne w niestabilności chromosomalnej raka .19-23 Aberracje chromosomowe zgodne z występowaniem nieprawidłowej segregacji chromosomów podczas mitozy występują wyłącznie w liniach komórek guza z aneuploidem.24 Wszystkie te obserwacje wskazują na znaczenie aberracji zawartości DNA (ploidii) w karcynogenezie.25
Trzy wcześniejsze badania wartości prognostycznej ilościowego DNA w przednowotworowych zmianach w jamie ustnej obejmowały mniej niż 25 pacjentów z co najmniej pięcioletnim okresem obserwacji.26-28 W tym raporcie opisujemy wartość prognostyczną zawartości DNA w dysplastycznej leukoplakii jamy ustnej od 150 pacjenci, którzy byli wielokrotnie obserwowani przez prawie dziewięć lat.
Metody
Stwierdzenie dysplazji
Rysunek 1
[więcej w: masa krytyczna fizyka, kryształy kwasu moczowego w moczu, nerwobóle żołądka ]
[przypisy: masa krytyczna fizyka, związki purynowe, złamanie wyrostka poprzecznego ]

0 thoughts on “Zawartość DNA jako marker prognostyczny u pacjentów z doustną leukoplakią”

  1. Niedoczynność tarczycy to dość uciążliwa choroba i trzeba brać leki praktycznie cały czas