Skip to content

Zawartość DNA jako marker prognostyczny u pacjentów z doustną leukoplakią ad 6

1 rok ago

122 words

Spośród 27 pacjentów, którzy zostali ostatecznie sklasyfikowani jako posiadający aneuploidalne zmiany, 25 miało konsekwentnie aneuploidalne uszkodzenia (Tabela 1) i 2 miało diploidalne uszkodzenia, które stawały się aneuploidalne podczas okresu kontrolnego. Rak nie rozwijał się u żadnego z dwóch pacjentów ze zmianą ploidii. Spośród 25 pacjentów ze zmianami aneuploidalnymi na linii podstawowej, rak rozwinął się w 21 (84 procent) po średnio 35 miesiącach (zakres od 4 do 57). Stwierdzono istotną różnicę pomiędzy pacjentami z uszkodzeniami tetraploidalnymi a tymi ze zmianami aneuploidalnymi w odniesieniu do czasu od wstępnej diagnozy do rozwoju raka (P = 0,02). Łączny współczynnik przeżycia wolnego od choroby wynosił 97 procent w grupie z diploidalnymi zmianami, 40 procent w grupie z tetraploidalnymi zmianami i 16 procent w grupie ze zmianami aneuploidalnymi (P <0,001 w teście log-rank) (Figura 4A) . Skumulowane względne ryzyko raka w grupie ze zmianami tetraploidalnymi oraz w grupie ze zmianami aneuploidalnymi, w porównaniu z grupą z diploidalnymi zmianami, podane jako iloraz szans, wynosiło 20,2 (95 procent przedziału ufności, 10,9 do 29,5) i 27,6 ( 95% przedział ufności, 18,4 do 36,8).
W podanalizie kolejnych danych ploidalnych dla wszystkich 150 pacjentów, przeprowadzonych po zmianie statusu z diploidalnego na aneuploidalny w zmianach od 2 pacjentów (po 43 i 62 miesiącach), łączny współczynnik przeżycia wolny od choroby wyniósł 95 procent w grupie z zmiany diploidalne, 40% w grupie z tetraploidalnym uszkodzeniem i 18% w grupie ze zmianami aneuploidalnymi (P <0,001), a względne ryzyko raka jamy ustnej wynosiło 20,0 (przedział ufności 95%, 10,7 do 29,3) w grupie z tetraploidalne zmiany i 27,2 (95% przedział ufności, 18,2 do 36,2) w grupie ze zmianami aneuploidalnymi. Negatywna wartość predykcyjna znalezienia diploidii w początkowej próbce biopsyjnej w odniesieniu do późniejszego rozwoju raka wynosiła 97 procent, a dodatnia wartość predykcyjna początkowego wyniku aneuploidii wynosiła 84 procent.
Oceny histologiczne
Z początkowych 150 próbek biopsyjnych 49 (33 procent) było ocenianych histologicznie jako wykazujące łagodną dysplazję, 57 (38 procent) jako wykazujące umiarkowaną dysplazję, a 44 (29 procent) jako wykazujące ciężką dysplazję. Łączny współczynnik przeżycia wolnego od choroby wynosił 68% w grupie z łagodną dysplazją, 78% w grupie z umiarkowaną dysplazją i 82% w grupie z ciężką dysplazją (P = 0,33) (Figura 4B). Nie stwierdzono statystycznie istotnej korelacji między oceną histologiczną, jak ocenili czterej obserwatorzy, a zawartością DNA.
Czynniki ryzyka raka jamy ustnej
Informacje na temat używania tytoniu uzyskano z dokumentacji medycznej 100 pacjentów. Ponadto do 37 pacjentów można było dotrzeć telefonicznie i wyraźnie wspomnieli o używaniu tytoniu (brak historii stosowania tytoniu w jakiejkolwiek formie, wcześniejsze użycie lub bieżące użycie) w momencie wstępnej diagnozy i ponownej oceny. Spośród tych 137 pacjentów 27 (21 kobiet) nigdy nie stosowało tytoniu. Rak rozwinięty w trakcie obserwacji u 5 z 27 pacjentów bez historii używania tytoniu oraz u 22 z 85 pacjentów, którzy byli aktualnymi użytkownikami tytoniu
[podobne: kryształki kwasu moczowego w moczu, nerwobóle żołądka, związki purynowe ]
[hasła pokrewne: żołądek wielokomorowy, funkcja poznawcza, nerwobóle żołądka ]

0 thoughts on “Zawartość DNA jako marker prognostyczny u pacjentów z doustną leukoplakią ad 6”