Skip to content

Zawartość DNA jako marker prognostyczny u pacjentów z doustną leukoplakią ad 5

1 rok ago

510 words

Do obliczeń wykorzystano oprogramowanie statystyczne SPSS (SPSS, Chicago). Wyniki
Charakterystyka pacjentów
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka pacjentów ze 150 badaniami według wstępnej klasyfikacji ich doustnej leukoplakii. Tabela 2. Tabela 2. Dane uzupełniające. Tabela podsumowuje główne charakterystyki pacjentów, a tabela 2 pokazuje dane uzupełniające, w tym rozkład ocenianych 299 próbek biopsyjnych. Wszystkie próbki biopsji zostały ocenione przez czterech niezależnych obserwatorów i sklasyfikowane pod względem zawartości DNA. Średni czas obserwacji po wstępnym rozpoznaniu dysplazji wynosił 103 miesiące (zakres od 4 do 165).
Figura 4. Figura 4. Analiza Kaplana-Meiera całkowitego prawdopodobieństwa przeżycia wolnego od doustnego raka płaskonabłonkowego, zgodnie z DNA Ploidia (Panel A) i Histologic Grade (Panel B) początkowych zmian Dysplastycznych. U 36 pacjentów – 3 z diploidalnymi zmianami, 21 ze zmianami aneuploidalnymi i 12 ze zmianami tetraploidalnymi (24 procent) – doustny rak płaskokomórkowy rozwinięty na lub w pobliżu miejsc wcześniejszych białych łat po średnim okresie obserwacji wynoszącym 49 miesięcy (zakres od 4 do 78). U wszystkich z wyjątkiem jednego z tych 36 pacjentów (pacjent z diploidalną zmianą) rak rozwinął się w ciągu pięciu lat od początkowego rozpoznania dysplazji (Ryc. 4). W przypadku czterech pacjentów początkowo otrzymano dwie próbki biopsyjne; ponieważ u tych pacjentów zmiany chorobowe przekraczały 3 cm średnicy, zmian nie można było całkowicie wyciąć w jednym zabiegu, a dodatkowe procedury były potrzebne, ponieważ w pierwszej biopsji znaleziono dysplazję. U wszystkich czterech pacjentów obie próbki biopsji zostały sklasyfikowane jako mające taką samą zawartość DNA; dwie miały zmiany aneuploidalne, a dwie miały diploidalne zmiany. U dwóch pacjentów ze zmianami aneuploidalnymi rak rozwinął się po 38 i 50 miesiącach obserwacji. Podczas kolejnych wizyt żaden pacjent nie miał więcej niż jednej biopsji.
Spośród 36 pacjentów, u których rozwinął się rak, kolejne biopsje wykonano u 28 (78 procent). Okazy te otrzymano z różnych miejsc, najczęściej wzdłuż bocznej granicy języka lub podłogi jamy ustnej, i były obustronne w przypadku 16 pacjentów. Dane dotyczące siedmiu pacjentów zostały ocenzurowane w momencie ich śmierci z innych przyczyn (pięć miało diploidalne zmiany, jedna miała tetraploidalne zmiany, a jedna miała aneuploidalne zmiany zgodnie z klasyfikacją początkowych próbek biopsyjnych). Żadni inni pacjenci nie zostali zgubieni w następstwie.
DNA Ploidy
Spośród 105 pacjentów początkowo zaklasyfikowanych jako posiadających diploidalne zmiany (Tabela 1), 103 nadal miało diploidalne zmiany w całym okresie obserwacji (średnio, 74 miesiące, zakres od 37 do 103) i 2 miało zmianę w ploidii na zmiany aneuploidalne. . Wśród tych 105 pacjentów rak rozwinął się w 3 po 35, 46 i 76 miesiącach. Jedynie zmiany sklasyfikowane jako diploidalne w punkcie wyjściowym i we wszystkich obserwacjach obserwowano jako diploidalne w analizie przeżycia (ryc. 1).
Spośród 20 pacjentów ze zmianami tetraploidalnymi (tabela 1) nie zaobserwowano zmiany ploidii podczas obserwacji; rak u 12 z tych pacjentów (60 procent) po średnio 49 miesiącach (zakres od 8 do 78)
[więcej w: nerwobóle żołądka, choroba verneuila, ropne zapalenie migdałków podniebiennych ]
[podobne: kryształy kwasu moczowego w moczu, tarcza międzykręgowa, kryształki kwasu moczowego w moczu ]

0 thoughts on “Zawartość DNA jako marker prognostyczny u pacjentów z doustną leukoplakią ad 5”