Skip to content

Zapobieganie cukrzycy typu 2 przez zmiany w stylu życia wśród osób z upośledzoną tolerancją glukozy ad 7

1 rok ago

755 words

Spośród tych osób 9 nie mogło się skontaktować, 3 wycofało się z powodu ciężkiej choroby, zmarło, a 27 wycofało się z powodów osobistych. Dyskusja
Badanie to dostarcza dowodów na to, że cukrzycy typu 2 można zapobiegać poprzez zmiany stylu życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn narażonych na wysokie ryzyko choroby. Ogólna częstość występowania cukrzycy została zmniejszona o 58 procent. Nasze oszacowanie efektu interwencji można uznać za konserwatywne z dwóch powodów. Po pierwsze, dane analizowano zgodnie z zasadą zamiaru leczenia, chociaż niektórzy uczestnicy grupy interwencyjnej nie przestrzegali zaleceń dotyczących diety i ćwiczeń fizycznych. Po drugie, ze względów etycznych wszyscy pacjenci przydzieleni do grupy kontrolnej również otrzymali ogólne porady zdrowotne na linii podstawowej oraz podczas corocznych wizyt kontrolnych i mogli skorzystać z tej porady.
Wyniki poprzednich badań przeprowadzonych w Szwecji17 i Chinach18 również dostarczają dowodów na to, że zmiany stylu życia są skuteczne w zapobieganiu cukrzycy, a wielkość korzyści w tych badaniach była podobna do tej w naszym badaniu. W tych dwóch badaniach osobnicy nie zostali losowo przydzieleni do grup interwencyjnych i kontrolnych. Randomizacja w naszym badaniu była stratyfikowana zgodnie z kliniką, płcią i stężeniem glukozy w osoczu w linii podstawowej dwie godziny po doustnym prowokacji glukozą w celu uzyskania najlepszej możliwej porównywalności między grupami. W badaniu chińskim 18 próba ustalenia, czy zmiana diety lub zmiana nawyków ćwiczeń była bardziej skuteczna, nie dała żadnej różnicy w wyniku między dwiema interwencjami. Nie próbowaliśmy oddzielać tych zmian, ale staraliśmy się osiągnąć zmiany stylu życia, które były tak rozległe, jak to tylko możliwe dla każdego przedmiotu.
Efekt interwencji oceniano po roku, ponieważ wcześniejsza ocena może być tendencyjna w wyniku zmian dokonanych tylko dlatego, że podmioty są świadome bycia badanym. Wpływ interwencji na częstość występowania cukrzycy był najbardziej widoczny wśród osób, które dokonały kompleksowych zmian w stylu życia; z drugiej strony, brak jakichkolwiek zmian spowodował występowanie cukrzycy zbliżonej do szacunkowej wartości 35% dla tej populacji wysokiego ryzyka. Średnia utrata masy ciała nie była duża, ale różnica między występowaniem cukrzycy w grupie interwencyjnej a grupą kontrolną była znaczna. Niski wskaźnik szans na cukrzycę wśród osób, które straciły co najmniej 5 procent początkowej masy ciała, wskazuje na znaczenie nawet stosunkowo niewielkiego zmniejszenia masy ciała w zapobieganiu cukrzycy.
Nasze porady dotyczące ćwiczeń fizycznych obejmowały komponenty zaprojektowane w celu poprawy zarówno wydolności sercowo-oddechowej, jak i siły mięśni. Osiągnięcie stosunkowo konserwatywnego celu trwającego ponad cztery godziny ćwiczeń tygodniowo wiązało się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka cukrzycy u osób, które nie straciły na wadze. Jest prawdopodobne, że każdy rodzaj aktywności fizycznej – czy to sport, praca w domu, ogrodnictwo, czy aktywność fizyczna związana z pracą – jest podobnie korzystny w zapobieganiu cukrzycy. Wiele osób z upośledzoną tolerancją glukozy jest zarówno otyłych, jak i nieaktywnych, dlatego spodziewamy się znaleźć zależność dawka-odpowiedź pomiędzy korektą tych wielu czynników ryzyka a zmniejszeniem ryzyka cukrzycy.
Głównym uzasadnieniem interwencji stosowanej u osób z grupy wysokiego ryzyka w tym badaniu jest możliwość zapobiegania lub opóźniania wystąpienia cukrzycy typu 2 i powikłań związanych z chorobą Pacjenci z cukrzycą – z objawami lub bez objawów – mają zwiększoną częstość występowania zarówno powikłań makronaczyniowych, jak i mikronaczyniowych w momencie rozpoznania cukrzycy. Wiele z nich ma również nadciśnienie i miażdżycowy profil lipidowy w surowicy. 19-22 Zmiany stylu życia w naszym badaniu nie tylko poprawiły tolerancję glukozy, ale także zmniejszyły skalę kilku innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.13 Powszechnie twierdzi się, że trudno jest zmienić styl życia osób otyłych i siedzących, ale taki pesymizm może nie być uzasadniony. Racjonalnie niski wskaźnik rezygnacji z naszego badania wskazuje również, że osoby z upośledzoną tolerancją glukozy są chętne i zdolne do udziału w wymagającym programie interwencji, jeśli zostanie im to udostępnione.
Możliwe jest uzyskanie pierwotnej profilaktyki cukrzycy typu 2 za pomocą niefarmakologicznej interwencji, która może być wdrożona w podstawowej opiece zdrowotnej. Zgodnie z naszymi wynikami 22 osoby z upośledzoną tolerancją glukozy muszą być leczone w ten sposób przez rok – lub 5 osób przez pięć lat – aby zapobiec jednemu przypadkowi cukrzycy.
[przypisy: kapsuloreksja, złamanie wyrostka poprzecznego, nerwobóle żołądka ]
[przypisy: kryształy kwasu moczowego w moczu, tarcza międzykręgowa, kryształki kwasu moczowego w moczu ]

0 thoughts on “Zapobieganie cukrzycy typu 2 przez zmiany w stylu życia wśród osób z upośledzoną tolerancją glukozy ad 7”