Skip to content

Zapobieganie cukrzycy typu 2 przez zmiany w stylu życia wśród osób z upośledzoną tolerancją glukozy ad 5

1 rok ago

21 words

Po dwóch latach spadek masy ciała pozostał istotnie większy w grupie interwencyjnej (3,5 . 5,5 kg) niż w grupie kontrolnej (0,8 . 4,4 kg) (P <0,001). W tym czasie średnia zmiana stężenia glukozy w osoczu na czczo wynosiła -2 . 12 mg na decylitr (-0,1 . 0,7 mmol na litr) w grupie interwencyjnej i + 3 . 14 mg na decylitr (+ 0,2 . 0,8 mmol na litr) w grupie kontrolnej (P <0,001); zmiana stężenia glukozy w osoczu zmierzona dwie godziny po podaniu doustnej glukozy wynosiła -14 . 37 mg na decylitr (-0,8 . 2,1 mmol na litr) w grupie interwencyjnej i +0 . 44 mg na decylitr (+ 0 . 2,5 mmol na litr) w grupie kontrolnej (P <0,001). Istniały również znacznie większe spadki w grupie interwencyjnej niż w grupie kontrolnej w stężeniu insuliny w surowicy po dwóch godzinach od doustnej prowokacji glukozą, a także w stężeniu triglicerydów i ciśnieniu krwi (dane nie pokazane). Tabela 3. Tabela 3. Samoinformowana zmiana w nawykach żywieniowych i ćwiczeniowych podczas pierwszego roku interwencji, według grupy leczenia. Tabela 4. Tabela 4. Sukces w osiąganiu celów interwencji o jeden rok, według grupy leczenia. Badanych pytano o ich zachowania zdrowotne na linii podstawowej, a następnie na każdym corocznym badaniu kontrolnym (Tabela 3). Badani z grupy interwencyjnej częściej zgłaszali zmiany w nawykach żywieniowych i ćwiczeniowych. Sukces w osiąganiu celów interwencji oszacowano na podstawie dokumentacji żywnościowej i kwestionariuszy ćwiczeń zebranych podczas rocznego badania (tabela 4). Odsetek osób w grupie interwencyjnej, którym udało się osiągnąć konkretny cel, wahał się od 25% (spożycie błonnika) do 86% (ćwiczenia).
Cukrzycę zdiagnozowano u 86 osób – 27 w grupie interwencyjnej i 59 w grupie kontrolnej. Średni odsetek osób, u których upośledzona tolerancja glukozy przechodziła do cukrzycy, wynosił 3% rocznie w grupie interwencyjnej i 6% rocznie w grupie kontrolnej. Bezwzględna częstość występowania cukrzycy wynosiła 32 przypadki na 1000 osobo-lat w grupie interwencyjnej i 78 na 1000 osobo-lat w grupie kontrolnej.
Rysunek 1. Rysunek 1. Odsetek osób bez cukrzycy podczas próby. Pionowe paski pokazują 95-procentowe przedziały ufności dla łącznego prawdopodobieństwa pozostawania wolnym od cukrzycy. Względne ryzyko wystąpienia cukrzycy w grupie interwencyjnej w porównaniu z grupą kontrolną wynosiło 0,4 (p <0,001 dla porównania między grupami).
Skumulowana częstość występowania cukrzycy była niższa w grupie interwencyjnej niż w grupie kontrolnej (ryc. 1). Różnica była statystycznie istotna po dwóch latach: 6 procent w grupie interwencyjnej (95 procent przedziału ufności, 3 do 9 procent) i 14 procent w grupie kontrolnej (przedział ufności 95 procent, 10 do 19 procent). Po czterech latach łączna częstość występowania wynosiła 11 procent (przedział ufności 95 procent, 6 do 15 procent) w grupie interwencyjnej i 23 procent (przedział ufności 95 procent, 17 do 29 procent) w grupie kontrolnej
[więcej w: ropne zapalenie migdałków podniebiennych, wstyd przed ginekologiem, tarcza międzykręgowa ]
[podobne: szron mocznicowy, olx chojnów, włóknik po wycięciu migdałków ]

0 thoughts on “Zapobieganie cukrzycy typu 2 przez zmiany w stylu życia wśród osób z upośledzoną tolerancją glukozy ad 5”