Skip to content

Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym czesc 4

1 rok ago

527 words

Młodsi pacjenci byli bardziej narażeni na biegunkę, podczas gdy starsi pacjenci i mężczyźni częściej utracili pamięć i wymagali hospitalizacji (tab. 2). Występowanie innych objawów nie było związane z wiekiem lub płcią. Nie stwierdzono istotnego związku pomiędzy hospitalizacją lub objawami zawartymi w kwestionariuszu i otoczeniem, w którym omawiane były małże (dom z restauracją) lub datą lub porą dnia, w której jadły małże. Rycina 2. Ryc. 2. Przerwa między połknięciem małża a początkiem pierwszego objawu (okres inkubacji). Przedstawione dane opierają się na odpowiedziach na 91 kwestionariuszy.
Czas od połknięcia małż do początku pierwszego symptomu był znany dla 91 ankietowanych; wahał się od 15 minut do 38 godzin (mediana, 5,5 godziny) (ryc. 2). Długość tego okresu inkubacji nie wiązała się z hospitalizacją lub utratą pamięci.
Osiemnaście procent pacjentów (19 z 106) było hospitalizowanych, zwykle w ciągu dwóch dni od pojawienia się objawów; stan hospitalizacji pacjenta był nieznany. Mapy szpitalne 16 pacjentów były dostępne do wglądu; pacjenci byli hospitalizowani przez 4 do 101 dni (mediana, 37,5). Zamieszanie, dezorientacja i niezdolność do przypomnienia niedawnej przeszłości były widocznymi cechami ich klinicznej prezentacji. Dwanaście z 16 osób było leczonych na oddziale intensywnej terapii. Czterech z 16 było w wieku poniżej 65 lat, a wszyscy mieli wcześniej istniejące choroby: cukrzyca insulinozależna (2), choroba nerek (3) (z których otrzymywała długoterminową hemodializę) i nadciśnienie z historią przejściowych ataków niedokrwiennych (1).
Wszyscy pacjenci leczeni na oddziale intensywnej terapii mieli poważną dysfunkcję neurologiczną, w tym śpiączkę (9 pacjentów), mutyzm (11), napady padaczkowe (8) i bezcelowe żucie i grymasy (6). Osiem pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii nie miało odpowiedzi na bolesne bodźce; dwa miały kliniczne lub laboratoryjne dowody na obwodową neuropatię. Czkawkę opisano u pięciu pacjentów, a chwiejność emocjonalną z niekontrolowanym płaczem lub agresywnością w sześciu. Dziewięć zaintubowano, aby chronić ich drogi oddechowe przed obfitymi wydzielinami, a nie w przypadku niewydolności oddechowej. Siedem miało niestabilne ciśnienie krwi lub arytmię serca. U wszystkich 12 pacjentów początkowe hodowle bakteryjne krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego były ujemne. Skany CT były normalne u 9 z 12 pacjentów, miało dowody niedawnego incydentu mózgowo-naczyniowego, a u 2 pacjentów wyniki były niedostępne. Elektroencefalogramy wykazały u wszystkich dziewięciu uogólnioną aktywność wolnej fali i lokalną aktywność epileptogenną u dwóch pacjentów.
Trzech pacjentów (71, 82 i 84 lat) zmarło w szpitalu odpowiednio po 12, 24 i 18 dniach po zjedzeniu małży. Czwarty pacjent, 84-letni mężczyzna, który był leczony na oddziale intensywnej terapii, a następnie zwolniony, zmarł w wyniku ostrego zawału mięśnia sercowego trzy miesiące po zjedzeniu małży. Tkanka mózgu została uzyskana od dwóch pacjentów zmarłych w szpitalu i od tego, który zmarł w domu. Badanie histologiczne wszystkich trzech próbek mózgu wykazało martwicę neuronów lub utratę komórek i astrocytozę, która była najbardziej widoczna w hipokampie i jądrze migdałowatości.7.
Badania laboratoryjne
W 10 przypadkach małża uzyskano z gospodarstw domowych, restauracji lub sprzedawców detalicznych i analizowano w teście biologicznym
[patrz też: funkcja poznawcza, żołądek wielokomorowy, kikut krukenberga ]

0 thoughts on “Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym czesc 4”