Skip to content

Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym cd

1 rok ago

487 words

Źródło małży zostało uznane za Wyspę Księcia Edwarda, jeżeli rachunki sprzedaży wskazywały, że dystrybutor otrzymał małże z wyspy Prince Edward Island, a czas od zbioru do odbioru przez restaurację lub sprzedawcę wynosił 14 dni lub mniej. Analiza statystyczna
Częstotliwość występowania określonych objawów została obliczona tylko dla pacjentów, u których wypełniono znormalizowany kwestionariusz. Analizując kwestionariusze z Quebecu, jeśli symptom nie został sprawdzony, zakładaliśmy, że nie wystąpił.
Obliczyliśmy dawkę kwasu domiowego spożytą przez osoby, dla których dostępne były próbki pozostałych mułów. Stężenie kwasu domikowego w tych próbkach pomnożono przez masę zjadanych małży, na podstawie odwołania pacjenta lub średniej porcji (375 g mięsa jadalnego).
Przeanalizowaliśmy korelację objawów zawartych w kwestionariuszu i hospitalizacji z następującymi zmiennymi: wiek, płeć, otoczenie, w którym omawiane były małże (dom vs. restauracja) oraz pora dnia i pory dnia. Przeanalizowaliśmy zależność między okresem inkubacji (zdefiniowanym jako przerwa między spożyciem omułka a pojawieniem się pierwszego objawu) oraz następujące dwa czynniki: hospitalizacja i utrata pamięci. Surowe ilorazy szans obliczono z analiz biwariantowych; dalsza analiza eksploracyjna została oparta na modelu regresji logistycznej.6
Wyniki
Opis przypadków
Rysunek 1. Rycina 1. Przypadki odurzenia związanego z małża, według daty pojawienia się objawów, w Kanadzie w listopadzie i grudniu 1987. Pokazano 105 przypadków, ponieważ data spożycia omułków nie była znana dla dwóch pacjentów .
Otrzymaliśmy ponad 250 zgłoszeń choroby w Kanadzie związanych ze spożywaniem małży. Z tych raportów 107 spełniało definicję przypadku. Początek choroby wahał się od 4 listopada do 5 grudnia 1987 r. (Ryc. 1).
W przybliżeniu była to jednakowa liczba mężczyzn i kobiet, odpowiednio 47 i 60 lat. Czterdzieści sześć procent pacjentów (49 z 106) było pomiędzy 40 a 59 rokiem życia, a 36 procent (38 z 106) miało 60 lat lub więcej; wiek pacjenta był nieznany. Wśród 107 pacjentów 71 (66 procent) było mieszkańcami prowincji Quebec, a 36 było mieszkańcami innych prowincji: 13 z Wyspy Księcia Edwarda, 15 z Ontario, 7 z Kolumbii Brytyjskiej i z Nowego Brunszwiku. Żadne przypadki zachorowań nie zostały potwierdzone poza Kanadą.
Tabela 1. Tabela 1. Objawy choroby wśród 99 pacjentów po spożyciu małży * Tabela 2. Tabela 2. Objawy i skutki odurzenia związanego z małża, w zależności od wieku i płci. Objawy 99 pacjentów, którzy odpowiedzieli na wystandaryzowany kwestionariusz, przedstawiono w Tabeli 1. Wszyscy oprócz siedmiu mieli wymioty, biegunkę lub skurcze brzucha. Objawy żołądkowo-jelitowe wahały się od łagodnego dyskomfortu w jamie brzusznej do wymiotów na tyle ciężkich, że wymagały ponownego nawodnienia dożylnego. Ból głowy, często opisywany jako obezwładniający, zgłaszało 43 procent pacjentów (40 z 93). Utratę pamięci, głównie krótkoterminową, zgłaszało 25% pacjentów (24 z 96). Niektórzy pacjenci nie rozpoznali otoczenia i krewnych i nie byli w stanie wykonywać normalnych codziennych czynności
[podobne: szron mocznicowy, kikut krukenberga, funkcja poznawcza ]

0 thoughts on “Wybuch toksycznej encefalopatii spowodowanej spożywaniem małży zanieczyszczonych kwasem domikowym cd”