Skip to content

Toksyczność górnego odcinka przewodu pokarmowego rofekoksybu i naproksenu

1 rok ago

999 words

W 1998 r. American College of Gastroenterology zalecił, aby pacjenci z wysokim ryzykiem wystąpienia krwotoku i perforacji wywołanej przez owrzodzenia wywołane aspiryną i innymi nieselektywnymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) powinni być brani pod uwagę w profilaktyce z mizoprostolem. W tym sensie inhibitory pompy protonowej są dopuszczalną alternatywą w zapobieganiu powikłaniom związanym z NLPZ. Podwójne dawki antagonistów receptora histaminowego H2 i standardowe dawki inhibitorów pompy protonowej są również skuteczne w zapobieganiu wykrywalnym endoskopowo wrzodom dwunastnicy i żołądka. 2 Czynniki ryzyka powikłań związanych z NLPZ obejmują historię zdarzeń żołądkowo-jelitowych (wrzód lub krwotok), wiek powyżej 60 lat, stosowanie dużej dawki NLPZ, jednoczesne stosowanie glikokortykosteroidów i jednoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Zatem projekt badania przeprowadzony przez Bombardiera i in. (23 listopada) 3 nas zaskoczyło. Zakładając mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń ze strony przewodu pokarmowego w grupie leczonej rofekoksybem niż w grupie naproksenu 4, mogliśmy zrozumieć brak profilaktyki w grupie rofekoksybu. Jednak w grupie naproksenu, w której około połowa pacjentów była w wieku powyżej 60 lat (średnia [. SD] wieku, 58 . 10 lat), 56,2 procent otrzymywało glukokortykoidy, a 7,8 procent miało historię klinicznych zdarzeń żołądkowo-jelitowych, brak profilaktyki nie wydaje się etyczny. Rzeczywiście, antagonistów receptora H2 użyto zaledwie u 8,3% pacjentów w tej grupie oraz w małych dawkach. Profilaktyka u pacjentów z grupy naproksenów – zgodnie z zaleceniami – nie zmniejszyłaby potencjalnej wartości wyników badań.
Marcial Delgado Fernández, MD
José Luis Zambrana García, MD
Felipe Díez García, MD
Hospital de Poniente, El Ejido, Almería, Hiszpania
4 Referencje1. Lanza FL. Wytyczne dotyczące leczenia i zapobiegania owrzodzeniom wywoływanym przez NLPZ. Am J Gastroenterol 1998; 93: 2037-2046
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Rostom A, Wells G, Tugwell P, Welch V, Dube C, McGowan J. Zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy wywołanym NSAID (Cochrane Review). W: Biblioteka Cochrane. Wydanie 4. Oxford, England: Update Software, 2000.
Google Scholar
3. Bombardier C, Laine L, Reicin A i in. Porównanie toksyczności górnych odcinków przewodu pokarmowego rofekoksybu i naproksenu u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. N Engl J Med 2000; 343: 1520-1528
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Langman MJ, Jensen DM, Watson DJ, i in. Niekorzystny wpływ na górne odcinki przewodu pokarmowego rofekoksybu w porównaniu z NLPZ. JAMA 1999; 282: 1929-1933
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Bombardier i jego współpracownicy nie omawiają niekorzystnych zdarzeń nerkowych obserwowanych podczas stosowania rofekoksybu (częstość występowania zdarzeń nerek, 1,2% w grupie otrzymującej rofekoksyb i 0,9% w grupie naproksenowej). W badaniach z udziałem młodych ochotników wykazano, że selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2 obniżają poziom prostacyklin w nerkach i powodują przejściowe zatrzymanie sodu bez depresji współczynnika filtracji kłębuszkowej.1,2 Podobne obserwacje przeprowadzono w badaniach klinicznych rofekoksybu u pacjentów w podeszłym wieku. 3 Czy autorzy mogą podać dodatkowe informacje na temat tych niepożądanych zdarzeń.
Samardeep Gupta, MD
University of Michigan, Ann Arbor, MI 48109
3 Referencje1 McAdam BF, Catella-Lawson F, Mardini IA, Kapoor S, Lawson JA, FitzGerald GA. Systemowa biosynteza prostacykliny przez cyklooksygenazę (COX) -2: ludzka farmakologia selektywnego inhibitora COX-2. Proc Natl Acad Sci USA 1999; 96: 272-277 [Erratum, Proc Natl Acad Sci USA 1999; 96: 5890].
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Catella-Lawson F, McAdam B, Morrison BW, i in. Wpływ swoistego hamowania cyklooksygenazy-2 na równowagę sodową, hemodynamikę i wazoaktywne eikozanoidy. J Pharmacol Exp Ther 1999; 289: 735-741
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Łabędź SK, Rudy DW, Lasseter KC i in. Wpływ inhibicji cyklooksygenazy 2 na czynność nerek u osób starszych otrzymujących dietę o niskiej zawartości soli: randomizowane, kontrolowane badanie. Ann Intern Med 2000; 133: 1-9
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Delgado Fernández et al. sugerują, że brak profilaktyki u niektórych pacjentów w naszym badaniu nie wydaje się etyczny. Aspekty etyczne włączenia pacjentów z czynnikami ryzyka, takimi jak historia zdarzeń żołądkowo-jelitowych, bez zastosowania inhibitora pompy protonowej lub misoprostolu, zostały starannie rozważone przez komitet sterujący podczas opracowywania protokołu. W protokole wyraźnie i wyraźnie wskazano, że do badania nie należy włączać żadnego pacjenta, który wymagałby leczenia ochronnego z przewodu pokarmowego z powodu zdarzeń żołądkowo-jelitowych w wywiadzie. Ponadto, u żadnego pacjenta nie można było przerwać podawania tych leków w celu włączenia do badania. Pacjenci, którzy zostali włączeni do badania, nie byli przekonani przez swoich lekarzy leczących, aby wymagali stosowania tych środków i nie otrzymaliby leczenia profilaktycznego, nawet gdyby nie uczestniczyli w badaniu. Pacjenci biorący udział w badaniu mogli jednak przyjmować niskodawkowych antagonistów receptora H2. Średni czas pomiędzy wystąpieniem poprzedniego zdarzenia żołądkowo-jelitowego a przyjęciem do badania wynosił 12 lat, co wskazuje, że u większości pacjentów historia była niewielka.
Wykazano, że mizoprostol zmniejsza częstość występowania klinicznie istotnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych u pacjentów przyjmujących NLPZ. i inhibitory pompy protonowej zmniejszają częstość występowania wrzodów żołądka i dwunastnicy na endoskopii.2 Zastosowanie tych leków mogłoby potencjalnie zakleszczyć nasze wyniki i nie pozwoliłoby nam odnieść się do naszej pierwotnej hipotezy: że wysoce selektywny inhibitor cyklooksygenazy-2, rofekoksyb, powodowałby mniej klinicznych zdarzeń z górnego odcinka przewodu pokarmowego niż nieselektywny NLPZ. Konieczne byłoby jeszcze większe badanie wyników, aby właściwie ocenić częstość występowania zdarzeń żołądkowo-jelitowych za pomocą inhibitora cyklooksygenazy w porównaniu z nieselektywnym NLPZ i środkiem ochronnym.
Gupta prosi nas o omówienie niepożądanych zdarzeń nerek zgłaszanych w naszym artykule. Opisane zdarzenia były związane ze zmniejszeniem czynności nerek – głównie wzrostem kreatyniny (w 1,0% grupy rofekoksybu i 0,7% w grupie naproksenu). Większość z nich była przemijającym wzrostem, który ustąpił po terapii. Tylko 0,2 procent pacjentów w każdej grupie wycofało się z badania z powodu zmniejszonej czynności nerek.
Claire Bombardier, MD
University of Toronto, Toronto, ON M5G 1N8, Kanada
Loren Laine, MD
University of Southern Califo
[hasła pokrewne: złamanie wyrostka poprzecznego, wstyd przed ginekologiem, pekniecie zoladka ]
[więcej w: pekniecie zoladka, zwiotczenie przepony, krwiak zaotrzewnowy ]

0 thoughts on “Toksyczność górnego odcinka przewodu pokarmowego rofekoksybu i naproksenu”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: odszkodowanie za błąd medyczny[…]