Skip to content

Smiths Anesthesia dla niemowląt i dzieci

1 rok ago

432 words

W dekadzie po czwartej edycji tego, co było definitywnym amerykańskim podręcznikiem znieczulenia pediatrycznego, niemal od czasu pierwszego drukowania w 1959 r., Pierwszy redaktor, Robert Smith, przeszedł na emeryturę. Odpowiedzialność przeszła na jego byłego współpracownika, Etsuro Motoyama, który zwerbował współpracowników reprezentujących wiele głównych ośrodków pediatrycznych. 33 rozdziały w tym nowym wydaniu są podzielone na cztery części: podstawowe zasady, w tym fizjologia układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego, farmakologia oraz regulacja temperatury, płynu i elektrolitów; ogólne rozważania dotyczące znieczulenia, w tym przygotowanie przedoperacyjne, indukcja i utrzymanie znieczulenia, intubacja tchawicy, podawanie płynów i krwi, techniki hipotensyjne oraz znieczulenie miejscowe i regionalne; znieczulenie do podspecjali chirurgicznych, które stanowi jedną trzecią książki, w tym transplantację, traumę i opiekę ambulatoryjną; i związane z tym problemy, w tym hipertermię złośliwą, intensywną terapię, bezpieczeństwo i wynik leczenia oraz aspekty medyczno-immunologiczne. Załączniki przedstawiają dawki pediatryczne leków, szczegóły profilaktyki bakteryjnego zapalenia wsierdzia, krzywe wzrostu i wartości funkcji płucnych, a także szczegółowy indeks zespołów z ich implikacjami dla znieczulenia.
Wśród wielu doskonałych rozdziałów znajduje się redaktor nt. Fizjologii układu oddechowego (dobrze udoskonalony w poprzednich wydaniach), w sprawie znieczulenia miejscowego i regionalnego oraz rozdział dotyczący hipertermii złośliwej. W tradycji nacisku Smitha na opiekę humanitarną, istnieje długa dyskusja na temat przygotowania psychologicznego do operacji, obecności rodziców podczas indukcji i terapii bólu pooperacyjnego. Zwrócono uwagę na najnowsze metody monitorowania pacjentów, trudną technikę intubacji tchawicy i laserową operację krtani. Nie omawia się jednak liberalizacji przedoperacyjnych reżimów na czczo, nadawanych w literaturze brytyjskiej i kanadyjskiej w ostatnim dziesięcioleciu i ostatnio w tym kraju.
Książka jest elegancko wydrukowana na matowym papierze, dzięki czemu czytanie jest łatwe; każdy rozdział ma krótki zarys, pomocne nagłówki i podpozycje, obfite i dobrze dobrane ilustracje oraz obszerne listy referencyjne, w tym wiele cytatów z ostatnich 12 do 18 miesięcy. 44-stronicowy indeks potwierdza dbałość o szczegóły. Niestety, kilka czarno-białych fotografii jest zbyt słabo odtworzonych, by były przydatne, a format cytowania referencji, wraz z nazwiskami autorów i datami publikacji osadzonymi w tekście, wpływa na płynność tekstu. Pomimo tych drobnych przykrości, praca ta jest nadal cenna dla wszystkich osób zaangażowanych w znieczulenie dla dzieci i jest odpowiednim hołdem dla foresightu doktora Smitha.
Fredrick K. Orkin, MD
University of California, San Francisco, School of Medicine, San Francisco, CA 94143-0648

[hasła pokrewne: związki purynowe, kryształki kwasu moczowego w moczu, złamanie wyrostka poprzecznego ]

0 thoughts on “Smiths Anesthesia dla niemowląt i dzieci”