Skip to content

Lung Cancer: Principles and Practice

1 rok ago

506 words

Rak płuc pozostaje najczęstszą przyczyną zgonów związanych z rakiem u mężczyzn, a u kobiet przewyższa nawet raka piersi. Główną przyczyną raka płuc u 90% pacjentów jest palenie tytoniu i szacuje się, że rak oskrzeli rozwinie się u 10-15% wszystkich palaczy. Czynniki środowiskowe – na przykład dym bierny, narażenie na działanie azbestu lub chromu i zanieczyszczenie powietrza – a także predyspozycje genetyczne w wieloetapowym procesie rakotwórczym, mogą odgrywać pewną rolę. Niemniej jednak zaprzestanie palenia papierosów jest najskuteczniejszą, najłatwiej dostępną i najtańszą interwencją w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka płuc. Pomimo wyraźnego postępu w leczeniu raka płuc, większość pacjentów nadal umiera z powodu swojej choroby w ciągu kilku miesięcy lub kilku lat. Niektórzy pacjenci i lekarze mają nihilistyczne postrzeganie leczenia raka płuc, a odpowiednie leczenie jest często opóźnione lub nawet nie jest brane pod uwagę. Jednak nawet miejscowo zaawansowaną chorobę można wyleczyć u wielu pacjentów z odpowiednią terapią multimodalną. Pacjenci z podejrzeniem lub potwierdzoną diagnozą raka płuca najlepiej ocenia zespół specjalistów raka płuc, w tym chirurgów klatki piersiowej, lekarzy onkologów, radioterapeutów, pneumologów, radiologów i patologów.
Cancer Cancer: Principles and Practice odzwierciedla to multidyscyplinarne podejście do powszechnej choroby. Rak płuca powinien być podejrzewany u każdego pacjenta, u którego występuje uporczywy kaszel lub krwioplucie lub z zakrzepicą żył głębokich, bez innych klinicznych wyjaśnień lub objawów konstytucyjnych. Prosty radiogram klatki piersiowej może ujawnić masę płucną, a następnie tomografia komputerowa klatki piersiowej i górnej części brzucha umożliwi szybką ocenę jakiegokolwiek rozszerzenia guza do śródpiersia i wszelkich przerzutów do wątroby i nadnerczy. Rozpoznanie tkanki należy następnie wykonać za pomocą najbardziej odpowiednich środków (np. Przezklatkowa biopsja cienkoigłowa, biopsja przezskórna lub mediastinoskopia). Zalety i stosowność każdej techniki zostały szczegółowo omówione w tej książce.
Po określeniu histologii i dokładnego stadium nowotworu można omówić optymalne leczenie i sekwencję interwencji. Około połowa książki poświęcona jest leczeniu klinicznemu za pomocą operacji, radioterapii i chemioterapii. Rak drobnokomórkowy płuca i niedrobnokomórkowy rak płuca omówiono osobno, a zalecenia dotyczące leczenia podano zgodnie z etapem i innymi czynnikami prognostycznymi. Około połowa pacjentów z rozpoznaniem choroby przerzutowej w momencie rozpoznania i chemioterapii jest zwykle wskazana. Pojawiająca się rola chemioterapii nie tylko w leczeniu drobnokomórkowego raka płuca, ale również w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc znajduje odzwierciedlenie w włączeniu do oddzielnych rozdziałów dyskusji na temat roli chemioterapii drugiego rzutu oraz leczenie osób starszych. Cała sekcja tego podręcznika poświęcona jest dodatkowym, paliatywnym zabiegom, takim jak radioterapia i brachyterapia, zastosowanie stentów rozszerzalnych i chirurgii laserowej w celu niedrożności dróg oddechowych oraz leczenie wysięku opłucnowego.
Większość pacjentów, u których można podawać leczenie, może być leczone z powodu miejscowej zaawansowanej choroby
[podobne: przewlekłe ropne zapalenie migdałków, pekniecie zoladka, edugaleria ]
[hasła pokrewne: edugaleria, olx kuj pom, szwajcarski system opieki zdrowotnej ]

0 thoughts on “Lung Cancer: Principles and Practice”