Skip to content

Hearts of Wisdom: American Women Caring for Kin, 1850-1940

1 rok ago

551 words

Historia prywatnej opieki nad chorymi lub niepełnosprawnymi jest dziedziną bardzo zaniedbaną przez historyków zdrowia i medycyny. Jest to jednak bogata historia, która ma również swoje miejsce w historii życia prywatnego, rodziny i relacji społecznych. Jeśli jednak jest to zaniedbana historia, jest ona również niedoceniana, szczególnie w historii zdrowia i medycyny. Prywatna opieka nad chorymi przez członków rodziny i sąsiadów zawsze była podstawową formą opieki pielęgniarskiej i tak jest w biednych krajach. Opieka jako związek daru leży w centrum życia rodzinnego w większości kultur, a troska jako podstawowa relacja międzyludzka jest tematem pięknej książki Emily K. Abel, Hearts of Wisdom. Abel pisze swoją historię z perspektywy osób w tych związkach opiekuńczych, pracując z dzienników i listów, zarówno z prywatnej korespondencji, jak i publicznych pism z prośbą do agencji rządowych i instytucji opiekuńczych. Słowa te dotyczą raczej opiekunów, a nie ich pacjentów, chociaż jeden ważny głos w książce powoduje bolesne przejście od opiekuna do osoby pozostającej na utrzymaniu. Abel to częściowa opowieść, ograniczona do świadectwa nielicznych, którzy pisali pamiętniki i listy, które przekazywały potomności, ale nie mniej jest to cenne. Jednak nie wszyscy jej korespondenci i diariści czują się swobodnie w czytaniu i czytaniu, a żadna z nich nie jest kobietą godną podziwu; wręcz przeciwnie, niektóre są zbyt ludzkie.
Abel odtwarza świat prywatnej opieki, zwłaszcza, że istniało ono daleko od profesjonalnej pomocy w odległych, pionierskich społecznościach. Ubodzy i izolowani zależali od tego, czy w sąsiedztwie, czy we wspólnocie była co najmniej jedna kobieta, która była dobra w dostarczaniu dzieci, opiece nad chorymi i układaniu zmarłych. Wiele kobiet bardzo się przydawało w pokoju chorym, znało się na karmieniu, toalecie i kąpieli inwalidów, a nawet na zarządzaniu cewnikami i drenami. Abel szybko stłumi wszelkie romantyzacje pielęgniarek i położnych, ale nie ma wątpliwości, że wiele kobiet posiadało naturalny talent do fizycznej i emocjonalnej opieki tych, którzy cierpieli.
Jednak okres tej historii – od 1850 do 1940 r. – obejmuje również zakończenie tego świata prywatnej opieki w wyniku wzrostu wiedzy biomedycznej, profesjonalizacji opieki pielęgniarskiej oraz rozwoju szpitali i azyli. Prywatna opieka ustąpiła, nie zawsze chętnie, do profesjonalnej opieki. Bezinteresowny ekspert przeszkolony w zakresie powszechnej, standardowej opieki nad standardowym, standardowym pacjentem zastąpił ochotniczego opiekuna, który został zrekrutowany do tego zadania poprzez więzy rodzinne lub wspólnotowe. Atrakcyjność biomedycyny wynika oczywiście z tego, że nawet przed antybiotykami opieka pielęgniarska miała coś specjalnego do zaoferowania chorym i rannym: opiekę nad chorymi, aby naturalne moce mogły wpłynąć na leczenie. To kolejny zaniedbany obszar historii medycyny. Abel zwraca uwagę na faktyczne zadania pielęgniarstwa domowego, takie jak kąpanie się i toczenie, ale więcej trzeba powiedzieć ogólnie o poprawie opieki pielęgniarskiej pod koniec XIX wieku, które naprawdę zaczęły ratować życie.
Pielęgniarki w szpitalach i wyszkolone prywatne pielęgniarki pracujące pod kierunkiem lekarza mogą być bardzo zdolne do utrzymywania żywych pacjentów
[podobne: żołądek wielokomorowy, pollakisuria, związki purynowe ]
[przypisy: żołądek wielokomorowy, funkcja poznawcza, nerwobóle żołądka ]

0 thoughts on “Hearts of Wisdom: American Women Caring for Kin, 1850-1940”