Skip to content

Hearts of Wisdom: American Women Caring for Kin, 1850-1940 ad

1 rok ago

338 words

Ta opieka była zadziwiająco intymna i emocjonalnie naładowana. W dniach przed kroplami dożylnymi potrzebna była stała zachęta werbalna i fizyczna, aby pacjenci ssali lód, popijając używki i połykając kąski. Cewniki i dreny, szczególnie przed wynalezieniem gumy, wymagały stałej czujności. Enemy (w tym lewatywy odżywcze), bicze i irygacje wymagały znacznych umiejętności. Pacjenci musieli być obróceni, umyci, sproszkowani i wcierani w metylowane spirytusy. Okładki były skomplikowane; rany rany musiały być ubrane. Wszystko to wymagało dotykania i mówienia, a nawet w szpitalach pielęgniarki często specjalizowane , stanowiące silne przywiązanie do konkretnych pacjentów, a dotykanie i mówienie były często niezbędne do wyzdrowienia. To, co Abel mówi dobrze, to historia wpływu teorii zarazków na opiekę w domu i, mądrze, wybiera gruźlicę do swojego studium przypadku. Żadna choroba zakaźna nie wywołała tyle niepokoju osobistego, co ta, kiedy odkryto, że ludzie z infekcją gruźliczą są niebezpieczni dla osób wokół nich. Relacje o walkach pomiędzy urzędnikami, którzy chcieli wyizolować zarażonych pacjentów z ich rodzin, są bolesne do przeczytania. Tak samo są relacje interakcji między władzami instytucjonalnymi a matkami tych, którzy byli głusi, słabowici lub epileptyczni.
Serca Mądrości Abla to coś więcej niż historia; jest to także refleksja moralna nad sensem troski w życiu prywatnym. Gdyby państwo opiekuńcze w różnych jego formach było początkowo potrzebne w części, aby zapewnić sieć bezpieczeństwa opieki nad osobami bez rodzin, jej wzrost mógł również obniżyć wartość moralną prywatnej opieki. W swojej książce Abel podkreśla moralny wzrost i emocjonalne wzbogacenie, które w większości z nas wywołuje troska: jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy ludźmi i zaniedbujemy to na wspólnym zagrożeniu.
Janet McCalman, Ph.D.
University of Melbourne, Melbourne 3010, Australia

[przypisy: wstyd przed ginekologiem, piramidy nerkowe, kapsuloreksja ]
[hasła pokrewne: pekniecie zoladka, zwiotczenie przepony, krwiak zaotrzewnowy ]

0 thoughts on “Hearts of Wisdom: American Women Caring for Kin, 1850-1940 ad”