Skip to content

Funkcja poznawcza u kobiet po menopauzie leczonych raloksyfenem

1 rok ago

501 words

U kobiet po menopauzie estrogen może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze lub zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Nie wiadomo, czy raloxifen, selektywny modulator receptora estrogenu, może mieć podobne działanie.
Metody
W ramach badania wielokrotnych wyników oceny raloksyfenu zbadano 7478 kobiet po menopauzie z osteoporozą (średni wiek, 66 lat), które zapisały się do 178 miejsc w 25 krajach. Kobiety losowo przydzielano do przyjmowania raloksyfenu (60 mg lub 120 mg) lub placebo codziennie przez trzy lata. Porównaliśmy średnie wyniki grup w sześciu testach funkcji poznawczych, które były podawane na linii podstawowej i po sześciu miesiącach i jednym, dwóch i trzech latach. Kobiety zostały sklasyfikowane jako mające obniżoną funkcję poznawczą, jeśli zmiana ich wyników w ciągu trzech lat była najgorsza o 10 procent.
Wyniki
Średnie wyniki poznawcze w trzech grupach kobiet były podobne w linii podstawowej. Wyniki uległy nieznacznej poprawie we wszystkich trzech grupach podczas trzyletniego okresu badania, bez znaczących różnic między grupami. Ryzyko spadku funkcji poznawczych, mierzone w czterech z sześciu testów, nie różniło się istotnie pomiędzy dwiema grupami raloksyfenowymi łącznie i grupą placebo, ale w dwóch testach zaobserwowano tendencję do mniejszego spadku w grupie złożonej raloksyfenu. pamięci werbalnej (względne ryzyko, 0,77) i uwagi (względne ryzyko, 0,87). Nowo zgłoszone lub pogarszające się uderzenia gorąca nie wpłynęły negatywnie na wyniki testów ani wpływ leczenia na wyniki testu.
Wnioski
Leczenie raloksyfenem przez trzy lata nie wpływa na ogólne wyniki poznawcze u kobiet po menopauzie z osteoporozą. (N Engl J Med 2001; 344: 1207-13.)
Wprowadzenie
Receptory estrogenu znajdują się w całym mózgu, szczególnie w regionach, które zajmują się uczeniem się i pamięcią, takich jak hipokamp i ciało migdałowate.1 U zwierząt estrogen zwiększa aktywność cholinergiczną i serotoninergiczną oraz stymuluje wzrost neuronów2 – działania, które mogą przynieść korzyści poznaniu. To, czy estrogeny wywierają korzystny wpływ na procesy poznawcze u starszych kobiet, budzi kontrowersje.3 Niektóre badania obserwacyjne sugerują, że terapia estrogenowa może poprawić zdolność poznania u kobiet po menopauzie, zwłaszcza werbalnej i uwagi, 4,5, ale wyniki randomizowanych prób wpływu estrogenu na funkcje poznawcze u kobiet po menopauzie są w konflikcie.6-15
Raloksyfen jest selektywnym modulatorem receptora estrogenu stosowanym w profilaktyce16 i leczeniu17 osteoporozy pomenopauzalnej. Raloksyfen stymuluje wzrost neurytów w hodowanych komórkach18 i zwiększa aktywność acetylotransferazy cholinowej w hipokampie szczurów z wyciętymi jajnikami19 – efekt, który może być związany z poprawą w poznaniu20. Z drugiej strony, raloksyfen zwiększa częstość występowania uderzeń gorąca u kobiet, 17,21 i Uderzenia gorąca są związane z gorszą sprawnością poznawczą.22
W wielu badaniach oceniających raloksyfen (MORE) oceniano wpływ trzyletniego schematu leczenia raloksyfenem u łącznie 7705 kobiet po menopauzie z osteoporozą (opisujemy wyniki w 7478 kobiet)
[hasła pokrewne: wstyd przed ginekologiem, choroba verneuila, przyczyny białkomoczu ]
[podobne: kryształy kwasu moczowego w moczu, tarcza międzykręgowa, kryształki kwasu moczowego w moczu ]

0 thoughts on “Funkcja poznawcza u kobiet po menopauzie leczonych raloksyfenem”