Skip to content

Fluwoksamina w leczeniu zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży

1 rok ago

156 words

Leki, które selektywnie hamują wychwyt zwrotny serotoniny, są skutecznymi metodami leczenia osób dorosłych z zaburzeniami nastroju i lęku, ale dostępne są ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny u dzieci z zaburzeniami lękowymi.
Metody
Przebadaliśmy 128 dzieci w wieku od 6 do 17 lat; który spełnił kryteria fobii społecznej, zaburzenia lęku separacyjnego lub uogólnionego zaburzenia lękowego; i którzy otrzymali leczenie psychologiczne przez trzy tygodnie bez poprawy. Dzieci losowo przydzielono do przyjmowania fluwoksaminy (maksymalnie 300 mg na dobę) lub placebo przez osiem tygodni i oceniano za pomocą skali ocen zaprojektowanej do oceny stopnia lęku i upośledzenia.
Wyniki
Dzieci z grupy fluwoksaminy miały średnie (. SD) zmniejszenie 9,7 . 6,9 punktów w objawach lęku na skali oceny lęku u dzieci (zakres możliwych wyników, 0 do 25, z wyższymi wynikami wskazującymi większy lęk), w porównaniu z spadek o 3,1 . 4,8 punktu u dzieci w grupie placebo (P <0,001). W skali klinicznej Global Impressions-Improvement 48 z 63 dzieci z grupy fluwoksaminy (76 procent) otrzymało odpowiedź na leczenie, co wskazuje wynik mniejszy niż 4, w porównaniu z 19 z 65 dzieci w grupie placebo ( 29 procent, P <0,001). Pięcioro dzieci z grupy fluwoksaminy (8 procent) przerwało leczenie z powodu działań niepożądanych, w porównaniu z jednym dzieckiem w grupie placebo (2 procent).
Wnioski
Fluwoksamina jest skutecznym leczeniem u dzieci i młodzieży z fobią społeczną, zaburzeniami lękowymi separacji lub uogólnionymi zaburzeniami lękowymi.
Wprowadzenie
Zaburzenia lękowe są najczęstszymi chorobami psychicznymi u dzieci, 1-3, ale większość dzieci z zaburzeniami lękowymi nie otrzymuje leczenia. 4,5 Kilka badań udokumentowało bezpieczeństwo i skuteczność terapii lekami u dzieci z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, ale było niewiele badań nad leczeniem farmakologicznym dzieci z bardziej rozpowszechnionymi zaburzeniami lękowymi.6,7
Fobia społeczna, zaburzenie lęku separacyjnego i uogólnione zaburzenie lękowe u dzieci powodują znaczny dystres i zakłócają funkcjonowanie zarówno akademickie, jak i społeczne.1,2,8,9 Zaburzenia lękowe u dzieci również zapowiadają późniejsze choroby psychiczne. W szczególności te zaburzenia przewidują wzrost o czynnik od dwóch do pięciu pod względem ryzyka późniejszych zaburzeń lękowych, dużej depresji, prób samobójczych oraz hospitalizacji z powodu chorób psychicznych.1,2,10,11
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny są dobrze ugruntowanymi metodami leczenia praktycznie wszystkich zaburzeń lękowych u osób dorosłych12-15. Leki te wydają się również skuteczne u dzieci z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i dużą depresją.6,7,16,17 Otwarte badania sugerują, że selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny mogą być skuteczne u dzieci z różnymi zaburzeniami lękowymi.18,19 Na podstawie tych doniesień przeprowadziliśmy randomizowaną, podwójnie ślepą próbę fluwoksaminy i placebo u dzieci z fobią społeczną, zaburzeniami lękowymi separacji, lub uogólnione zaburzenie lękowe. Zwerbowaliśmy dzieci z jednym z tych zaburzeń, a nie z jednym specyficznym zaburzeniem lękowym, ponieważ te stany zwykle występują razem.1-3,10,11 Dlatego też próba skupiająca się tylko na jednym z tych zaburzeń lękowych obejmowałaby nieuchronnie dzieci z dwoma pozostałymi zaburzeniami lękowymi.
[patrz też: dobowa ilość moczu, kryształy kwasu moczowego w moczu, wstyd przed ginekologiem ]
[przypisy: masa krytyczna fizyka, związki purynowe, złamanie wyrostka poprzecznego ]

0 thoughts on “Fluwoksamina w leczeniu zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży”