Skip to content

Fizjologia płuc: płód, noworodek, dziecko i dorastający

1 rok ago

319 words

Postępy w rozwojowej fizjologii płuc w ciągu 15 lat od opublikowania pierwszego wydania tej książki pogłębiły naszą wiedzę na temat wzajemnego oddziaływania struktury i funkcji, biologii molekularnej i mechaniki płynów w rozwijającym się płucu. Ten wszechstronny podręcznik zawiera wiele z tych postępów i identyfikuje ważne pytania, na które wciąż trzeba odpowiedzieć. Począwszy od funkcji wymiany łożyska przez gaz, książka przechodzi do komórkowych i pozakomórkowych składników rozwijającego się płuca, biochemii płucnego środka powierzchniowo czynnego, genetyki molekularnej, aktywności metabolicznej śródbłonka naczyniowego i równowagi płucnej substancji rozpuszczonej w płynie. Omówiono neurofizjologię układu oddechowego, mechaniczne i immunologiczne mechanizmy obronne oraz krążenie płucne.
Autorzy piszą z perspektywy zarówno naukowca, jak i pediatry pulmonologa. Niektóre rozdziały podkreślają odkrycia badawcze w zakresie biochemii, biofizyki i neurofizjologii, ponieważ mają zastosowanie do rozwijającego się układu oddechowego. Inne obejmują fizjologiczne koncepcje stosowane przez pulmonologów w codziennej praktyce klinicznej, takie jak mechanika płucna, transport tlenu i równowaga kwasowo-zasadowa. Trzy rozdziały zawierają obszerny przegląd fizjologii płuc i metody pomiaru czynności płuc u noworodków, dzieci i młodzieży.
Szczególnie warte odnotowania są dwa inne rozdziały. Jeden opisuje teorię, technikę i kliniczne zastosowanie spektroskopii rezonansu magnetycznego fosforu 31 w ocenie oddychania komórkowego w mózgu noworodka. Drugi omawia mikromechanikę początku oddychania powietrzem przy porodzie.
Książka jest niezwykła ze względu na obszerne omówienie etapów rozwoju płuc od płodu po młodzież oraz różnorodność jej przedmiotu, od biochemii hemoglobiny i funkcji mucociliary do relacji pomiędzy kontrolą snu a kontrolą oddechową. Fizjologowie płuc i pediatryczni pulmonolodzy uznają tę książkę za cenne źródło informacji.
Allender Sybert, MD
7107 Sheffield Rd., Baltimore, MD 21212

[przypisy: kryształki kwasu moczowego w moczu, włóknik po wycięciu migdałków, związki purynowe ]

0 thoughts on “Fizjologia płuc: płód, noworodek, dziecko i dorastający”

  1. Niedoczynność tarczycy to dość uciążliwa choroba i trzeba brać leki praktycznie cały czas