Skip to content

Etyka, kultura i psychiatria: międzynarodowe perspektywy ad

1 rok ago

269 words

W takiej sytuacji, jeśli rodzina wybiera leczenie, które stawia dobro rodziny ponad opiekę nad pacjentem, klinicysta może stanąć przed dylematem, czy wspierać interesy rodziny, czy pacjenta. Takie konflikty dotyczące zasobów społeczności, potrzeb rodziny i dobrostanu pacjenta z pewnością często pojawiają się w pluralistycznych społeczeństwach kulturowych, takich jak nasz. Czytelnicy z doświadczeniem lub zainteresowani naukami społecznymi będą rozczarowani, że wiele analiz kulturowych nie ma wyrafinowania i nie korzysta z obszernej literatury medyczno-antropologicznej dotyczącej spotkań klinicznych w różnych środowiskach kulturalnych. W szczególności niewiele mówi się o tym, w jaki sposób cele terapeutyczne zachodniej psychiatrii biomedycznej mogą wchodzić w interakcje lub wręcz kolidować z celami medycyny ludowej i popularnymi praktykami w zakresie opieki zdrowotnej. Największym mankamentem książki jest to, że pod koniec nie ma syntezy wspólnej płaszczyzny i rozbieżnych idei, a czytelnik nie zyskuje wystarczającego ukierunkowania w stosowaniu tego bogactwa informacji w praktyce klinicznej. Drażliwe kwestie, które się pojawiają, pozostają nierozwiązane. Jest to dyskusja warta kontynuacji; być może kontynuacja tych samych uczonych zawiera następną iterację.
W coraz bardziej wielokulturowym społeczeństwie większość klinicystów w Stanach Zjednoczonych rutynowo napotyka wiele dylematów etycznych sondowanych w tej książce. Bez wątpienia bez wątpienia odkryją treść tej zredagowanej pracy, która jest przekonująca i prowokuje do refleksji, która jest zasadniczo odpowiednia dla praktyki klinicznej i badań.
Anne E. Becker, MD, Ph.D.
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

[przypisy: piramidy nerkowe, złamanie wyrostka poprzecznego, zadzierzgnięcie napletka ]
[przypisy: żołądek wielokomorowy, funkcja poznawcza, nerwobóle żołądka ]

0 thoughts on “Etyka, kultura i psychiatria: międzynarodowe perspektywy ad”